Gündem

Kanser Tedavisi Gören Kadınlara Önemli Uyarı

Kanser tedavisi gören kadınlara uzmanından önemli uyarı: “Yumurta Dondurma” işlemi çok önemli! İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Konaç “Yumurtalık ve rahim kanseri tedavisi gören hastalarda yumurtaların dondurulma işlemi önemli. Aksi takdirde özellikle de genç hastalar erken menepoza girme riskiyle karşı karşıya kalabilir” dedi.

Yumurtalık ve rahim kanseri tedavisi gören hastaların erken menepoza girme riskine karşılık yumurtaların dondurulma işlemini yaptırmaları gerektiği ifade edildi. Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Konaç, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların,  yumurta rezervlerinin önemine vurgu yaptı.

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtalık rezervlerinin doğal olarak azalma yaşanmaktadır. Yumurta rezervindeki azalmaların tespit edilmesinde kanda bazı hormonlara bakılmaktadır. Ultrasonografide yumurtalardaki yumurta adayı sayısı tespit edilmekte, buna göre değerlendirmeler yapılmaktadır.

uzman doktor, kanserde tedavi hakkında konuştu
uzman doktor, kanserde yumurtalık dondurma hakkında konuştu

Yumurtalık ve rahim kanseri tedavisi gören hastalarda yumurtaların dondurulma işlemi önemli.

Konaç, şu bilgileri verdi: “Tıptaki gelişmeler ve yenilikler yumurta rezervlerinin azalması tehdidi ile karşı karşıya olan kadınların, büyük tam teşekküllü hastanelerde yumurta dokusunu ve foliküllerinin dondurularak saklanması işlemlerine talebini artırıyor. Ayrıca yumurtalık ve rahim kanseri tedavisi gören hastalarda yumurtaların dondurulma işlemi önemli. Aksi takdirde özellikle de genç hastalar erken menepoza girme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Kısırlık gibi sorunlar nedeni ile çocuk sahibi olamama ihtimallerinden dolayı yumurtaların dondurulma işlemi büyük önem taşıyor. Yumurta dondurma işlemlerinin de belirli bir süresi bulunuyor. Bekleme uzadıkça, yumurta ya da foliküllerin kaliteleri azalıp başarı şansı düşüyor. Saklanan bu dokuların uygun koşullarda ve uygun şekilde alınması büyük önem taşıyor.”

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Konaç, “Kız bebekler doğduklarında yumurtalıklarında ortalama 1 milyon kadar yumurta adayı (follikül) bulunuyor. Ergenlik dönemine girildiğinde bu yumurta adayları teker teker her ay biri seçilerek, hormonların belirli bir sırada sistemli ve koordineli çalışması sonucu düzenli olarak adet kanamaları görülüyor. Bu döngü, hormonların salınımlarında bir aksama olmazsa yumurtalardaki follikül rezervleri bitene kadar devam edip, rezervler bitince de menopoz başlayarak döngü bitiyor. Eğer çeşitli nedenlerle bu rezervler doğurganlık yaşlarında azalır ve adet düzensizliği başlarsa o zaman kısırlık söz konusu oluyor” dedi. Sağlık Makaleleri ile önemli bilgilere ve kanser hakkında daha detaylı araştırmalara ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat