Sağlık Makaleleri

Kalp Ritim Bozukluğu, Felç Kalma Riskini Arttırıyor

Kalp ritim bozukluğu her yaşta gözükebilen bir rahatsızlıktır. Farklı sebeplerle oluşabilen bu hastalık, nedeni olan duruma göre tedavi edilebilmektedir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Halil Tanrıverdi “İki çeşit kalp ritim bozuklukları vardır. Birincisi kalbin normalde attığı hızın daha üstünde atması durumudur. Hastalarımız bu durumu çarpıntı olarak hisseder. İkincisi ise kalbin ara ara düzensiz bir şekilde atmış olmasıdır. Bunların tedavi uygulamaları ise farklı şekildedir. Her sağlıklı bireylerde de görebildiğimiz ritim bozukluğu vardır” ifadelerini kullandı.

prof. dr. halil tanriverdi
prof. dr. halil tanrıverdi, kalp ritim bozukluğu hakkında bilgiler verdi.

Kalp Ritim Bozukluğunun Oluşturduğu Riskler

Kalp ritim bozuklukları, hastada ilerleyen dönemlerde felç kalmaya sebep olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Tanrıverdi “Kalp ritim bozukluklarının ortaya çıkmasının altında yatan farklı sebepleri vardır. Kalp ile ilgili problem olabildiği gibi, tiroid fonksiyon bozukluğu, kansızlık gibi rahatsızlıklarda kalp ritim bozukluklarının olmasına sebep olur. Bunların tedavisinde çeşitli basamakta ilaçlarımız var. Öncelikle bu ilaçlarımızı kullanmalıyız, hastalarımıza eğer ilaçlarımız yeterli gelmiyorsa anjiyo işlemini uygularız.

Bu ritim bozuklukları endişe verici olmayan kalp ritim bozukluklarıdır. İkincisi ise kalpteki ritim sayısının düzensiz bir şekilde atmasıdır. Hızlı ya da yavaş atma durumudur. Bu ritim bozuklukları orta derecede kalp ritim bozukluklarıdır endişe açısından. Eğer kalp ritim bozuklukları sürekli devam ediyorsa, kalpte pıhtı oluşup beynin pıhtı atıp felç kalma riski vardır. Hastalarımıza önerilerimiz ise bu şikayetlerimiz varsa uzman bir hekime başvurulmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat