GündemSağlık Makaleleri

Kalp Krizinde Zaman Çok Önemli

Ülkemizde son yıllarda  kalp krizi vakaları artıyor. Kalp krizi geçirenlerin yaş ortalaması düşüyor. Prof. Dr. Ali Sarıgül, son zamanlarda kalp krizi vakalarının arttığını ve kalp krizi geçirenlerin yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Herkesin kalp krizi geçirebileceğini belirten Prof. Dr. Sarıgül, “Doğru bir zamanda olursa korkmamak gerekir. Kalp krizinden değil, doktora geç kalmaktan korkun’’ diye konuştu.

Kalp Krizinde Zaman Önemli

Prof. Dr. Ali Sarıgül sağlıklı kalbin vücudun temel taşı olduğunu vurgulayarak; “İnsanlar doktora gitmekten korktuğu için geç kalmış olabiliyor. Örneğin astım hastaları göğüs hastalıkları bölümü dışında başka bir bölüme gitmiyor. Belki aort kapağında sorun var. Bir kardiyoloğa gitmediği için bilinmiyor ve nefes darlığı ile hayatlarını devam ettiriyorlar” dedi.

prof. dr. ali sarigu
prof. dr. sarıgül kalp krizi hakkında önemli bilgiler verdi.

Kalp krizini artıran risk faktörleri

Prof. Dr. Ali Sarıgül kalp krizini tetikleyen faktörlere değinerek; “Kalp krizine en büyük etken genetik faktörlerdir. Bunu hızlandıran etkiler de vardır. Örneğin kötü beslenme, hastanın spor yapmaması, stresli iş hayatı, tütün ürünlerinin kullanımı gibi tetikleyici durumlar da kalp krizine neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Kalp hastalıklarındaki başarı teknoloji ile gelişiyor. Konu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ali Sarıgül, “Teknoloji ile beraber çalışıyoruz. Kalp hastalıklarındaki başarı oranı da teknolojinin getirisiyle oldukça üst düzeydedir. Kalp bizim vücudumuzun motorudur. Kalp hariç hiçbir organ durduktan sonra tekrar çalışamaz. Ameliyatlarda da kalbi hem durdurmadan hem de durdurarak cerrahi müdahalelerde bulunabiliyoruz. Tecrübeli ellerde bunlar da başarılı cerrahi işlemler oluyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu