featured

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak kahve içmek, bir dizi hastalıktan ölme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Peki, kahvenin faydaları nelerdir? Araştırmalar, kahvenin sizi karaciğer sirozundan koruyabildiğini ve kanser ve diğer yaygın hastalıklardan ölme riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Uyku açıcı olarak bilinen kahve yeterli ölçüde içildiğinde uyku sersemliğini giderici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kalp sağlığının iyileştirilmesi ve alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve multipl skleroz gibi hastalık riskinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

kahvenin faydaları nelerdir?

İçindekiler

Kalp sağlığını iyileştirir

Günde iki ila üç fincan kahve tüketimi genellikle sağlıklı olsa da, bundan fazlasını tüketmek zararlı olabilir. Kahvede kalp sağlığını iyileştiren tam olarak ne olduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, kahvenin kalp üzerinde faydalı etkileri olabileceğini öne sürüyor.

Kahve tüketimini kalp yetmezliği, felç ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kalp rahatsızlıkları riskinin azalmasıyla ilişkilendiren birçok çalışma yapılmıştır. Ayrıca, kahve içmek daha düşük kardiyovasküler hastalık ve ölüm riski ile bağlantılıdır. Kahvede bulunan kafeinin kalp atış hızı üzerinde bir etkisi olduğu düşünülürken, araştırma nedensel bir bağlantı kurmadı.

kahvenin faydaları nelerdir?

Multipl sklerozdan ölüm riskini azaltır

Multipl skleroz ölümcül olmasa da, durum potansiyel olarak yaşamı tehdit eden diğer komplikasyon riskini artırabilir. MS’in daha düşük bir ölüm riskiyle bağlantılı olup olmadığını belirlemek için bilim adamları Çin ve ABD’de istatistiksel analizler gerçekleştirdiler.

MS’li insanlar için yaşam beklentisi son yıllarda iyileşmiştir. Araştırmacılar, hastalığı olan 5.797 kişiyi, hastalığı olmayan 28.807 kişiyle karşılaştırdı. MS hastaları, hastalığı olmayanlar için 83.4 yıl ile karşılaştırıldığında, ortalama yetmiş dokuz yıl yaşadılar. Bu fark, diğer son çalışmaların bulgularına benzerdi.

kahvenin faydaları nelerdir?

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığından ölüm riskini azaltır

Yakın tarihli bir araştırma, yüksek lifli bir diyetin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığından ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Yağlı karaciğer hastalığına obezite neden olmasa da, karaciğer sirozu ve karaciğere bağlı ölüm riskini artırabilir. Yağlı karaciğer hastalığı olan hastalar, sağlıklı insanlara göre karaciğere bağlı ölüm açısından önemli ölçüde daha yüksek riske sahiptir. Ayrıca, şiddetli fibrozisi olan hastalarda, fibrozisi olmayan veya hafif fibrozisi olanlara kıyasla ölüm riski daha yüksektir.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, çoklu karaciğer dışı komplikasyonları olan ilerleyici bir hastalıktır. Kardiyovasküler hastalık (CVD) için bağımsız bir risk faktörüdür ve değişmiş lipid metabolizması ile ilişkilidir.

Melanomdan ölüm riskini azaltır

Melanomdan ölüm riskini azaltmanın bir yolu, rutin cilt kontrolleri yapmaktır. Bu uygulama, malign bir melanom geliştirme riskini yaklaşık %63 oranında azaltır. Bu bulgunun bir takım sonuçları vardır. Sadece sağlığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hayat kurtarır. Bu çalışma aynı zamanda cilt kontrollerinin diğer nedenlere bağlı ölümleri azalttığını da göstermektedir.

2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dokuz bin seksen bir melanom ölümü meydana geldi. Bu yaşa göre düzeltilmiş oran 100.000 kişi başına 2,7 ölümdü. Ölüm oranları Hispanik olmayan beyazlar arasında en yüksekti ve yaşla birlikte arttı. Erkeklerin kadınlardan daha fazla melanomdan ölme olasılığı daha yüksekti.

kahvenin faydaları nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Çalışmalar, kafeinin sağlıklı deneklerin plazmasında epinefrini artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, bu etkinin arkasındaki kesin mekanizma bilinmemektedir. Bunun nedeni, kahvenin doğrudan kafeinle ilgisi olmayan çok çeşitli biyokimyasallar içermesidir. Bu maddeler arasında dihidrokafeik asit ve kafeik asit bulunur.

Kafeinin vücut üzerindeki etkileri arasında epinefrin ve norepinefrin seviyelerinde artış, serbest yağ asitlerinde artış ve kalp atış hızı, kan basıncı ve ventilasyonun değişmesi yer alır.

Kronik inflamasyona karşı korur

Çalışmalar, kahvenin vücudu kronik inflamasyondan korumada yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu doğal süreç, vücudun zararlı istilacılarla savaşmasına yardımcı olur ve vücudun normal savunma sisteminin bir parçasıdır. Kahve içmek iltihabı azaltır ve kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur. Personel Sağlık Antioksidan özellikleri de vücudu birçok hastalıktan korumaya yardımcı olur. Kronik inflamasyon, duygudurum bozukluğu, eklem ağrısı ve anksiyete gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Uygun diyet, egzersiz ve stres seviyelerinin düşürülmesi bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Enflamasyon birçok kronik hastalığın ana nedenidir. Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın öncüsüdür. Ayrıca yorgunluğa, kilo alımına ve bir dizi başka soruna da yol açabilir. Kahvenin vücuttaki belirli bileşiklerin seviyesini azaltarak vücuttaki iltihabı azalttığı düşünülmektedir. Çeşitli araştırmalar, günlük kahve içmenin anti-inflamatuar faydaları olduğunu göstermiştir.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir