Kadın Hekimlerin Kurduğu Tekstil Atölyesi Gelirleri Öğrencilere Burs Sağlıyor

Kadın Hekimlerin Kurduğu Tekstil Atölyesi Gelirleri Öğrencilere Burs Sağlıyor

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) tarafınca devlet yardımıyla kurulan tekstil atölyesinden elde edilen gelir, öğrencilere burs oluyor. İhtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamak için 2018’de kurulan KAHEV tarafınca, üç ay önce devlet desteğiyle tekstil atölyesi oluşturuldu. Burs verilen öğrenci sayısını artırmak hedefiyle kurulan atölyede, doktor ve sağlık personelleri için önlük ve forma, hediyelik bez çanta, çarşaf, yastık kılıfı ve baskılı tişört gibi ürünler üretiliyor.

Batman Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde görevli Dr. Demet Başer, başkanlığını yaptığı vakıf sayesinde 2022-2023 eğitim öğretim dönemi neticesinde 1771 öğrenciye 900’er türk lira burs verdiklerini, 2022 yılı içerisinde 40 okula da 1 milyon 327 bin 987 türk liralık destek sağladıklarını belirtti.

Her okula robotik kodlama laboratuvarı projesi kapsamınca, 2 senede 34 kentte 34 laboratuvar kurduklarını aktaran Başer, hem öğrenci sayısını artırmak hem de burs çalışmasında sürekliliği sağlamak için atölyeyi oluşturduklarını söyledi.

Kadın Hekimler Modellerin Oluşturulmasında Destek Oluyor

Atölyede 6 kişiye istihdam sağlandığı belirten Başer, boş vakitlerinde atölyeye gelen kadın hekimlerin modellerin oluşturulması ve kalite kontrol başlıklarında atölye çalışanlarına destek olduğunu belirtti. Hedeflerinin 500 öğrenciye daha burs vermek olduğunu ifade eden Başer, ülkenin dört bir noktasında üyelerinin günlük kullandıkları önlük, forma ve ajanda gibi eşyaları KAHEV üzerinden alarak vakfa katkı sağlamak istediğini bildirdi.

“Bağışlar olmasa bile vakfın öğrencilere burs verir halde olmasını istedik.”

Başer, “Bu konuda talep çok fazla olunca üretim yapmaya karar verdik. Çünkü bağışlar olmasa bile vakfın öğrencilere burs verir halde olmasını istedik. Onun için üretimde de yerinin olması gerektiğini düşündük.” cümlelerini dile getirdi.

Söylemlerine şu şekilde devam eden Başer, “Buradan gelen gelir, son kuruşuna kadar maddi gücü iyi olmayan öğrencilerimize eğitim bursu olarak veriliyor, devlet okullarımızda yaptığımız kütüphanelerde, atölyelerde, robotik kodlama sınıflarında kullanılıyor.

Atölyede, doktor ve sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan önlük ve formalar gibi ürünlerin yanı sıra her türlü tekstil ürününü dikebilme kapasitesi bulunuyor. Çeşitli siparişler alıyoruz. Üretimimiz devam ediyor.” dedi.

Kadın Hekimlerin Kurduğu Tekstil Atölyesi Gelirleri Öğrencilere Burs Sağlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir