Gündem

Kabine Bugün Toplanıyor: Masada Hangi Konular Var?

Kabine toplantısı 4 haftalık aranın ardından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’de toplanacak. Masada enflasyonla mücadele, Mısır’a 12 yıl sonra yapılacak ziyaret, Milli Savunma Bakanı ve MİT Başkanı’nın Irak temasları ile ABD’den F-16 tedarik süreci olacak.

Kabine, yaklaşık 4 hafta sonra Beştepe’de toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantıda öne çıkan başlık ekonomi olacak. Enflasyonla mücadele ve bu kapsamda atılacak yeni adımlar konuşulacak.

“12 yıllık aranın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mısır’a ziyaret”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 14 Şubat’ta ise Mısır’ın başkenti Kahire’ye yapacağı ziyaretlerin hazırlıkları da masada olacak. İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar görüşülecek. F-16 tedarik ve modernizasyon süreci de kabine toplantısında ele alınacak bir diğer başlık olacak.

Amerikan Kongresi’nden Türkiye’nin talebine itiraz gelmemesinin ardından satışla ilgili sürecin başlaması önünde engel kalmadı. Kabinede bu konuda teknik süreçlere ilişkin de değerlendirmeler ele alınacak.

“Terörle mücadele masada”

Önce MİT Başkanı İbrahim Kalın ardından da Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Irak’a bir dizi temasta bulundu. O ziyaretlerin yansımaları ve Irak’taki PKK varlığının sonlandırılması için atılabilecek adımlar görüşülecek. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kameraların karşısına geçip basın açıklaması yapması bekleniyor. (NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu