featured

İsveç’ten Destek Geldi: ‘Teröre Karşı Mücadelenin Bir Parçası Olmaya Hazırız ‘

İsveç’in NATO Üyeliğinden Sorumlu Başmüzakereci Oscar Stenström, İsveç’in, Türkiye ve Finlandiya ile NATO Madrid Zirvesi’nde, Haziran ayı içerisinde imzaladığı anlaşma kapsamında gerekli tüm adımları atma kararının arkasında olduklarını tekrar vurguladı.

Anlaşma bünyesinde vadedilen taahhütlere, İsveç hükümetinin öncelik verdiğini belirten Stenström, “Hepimiz üzerinde çalışıyoruz, anlaşmayı tamamıyla yerine getireceğiz.” dedi.

Stenström, güncel terör yasasından bahsederken, “Bununla herhangi bir terör suçuna, özellikle PKK’ya karışan herkes için (hayat) daha zorlaşacak.” ifadelerini kullandı.

13 Kasım’da, İstanbul’da,  PKK/YPG’nin düzenlenen terör eylemi için taziye dileklerini de ileten Stenström, terörle mücadelenin bir parçası olmak istediklerini dile getirdi.

“İsveç ve Türkiye arasında sahip olduğumuz ikili iyi ilişkiler, NATO üyesi olarak kabul edildiğinde daha da güçlü olacak.” ifadelerini kullanan Stenström, ülkesinin terörü önemsediğini ve 3’lü muhtıranın gerekleri şartlarını yerine getireceğine dikkati çekti.

Oscar Stenström, ülkenin değişiminden bahsederek, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladık. Bu, ayrıca bizim de güvenliğini artıracak.” dedi.

Stenström, “Bizim ülkemiz hiçbir terörist için güvenli bir liman olmamalı ve olmayacak, bu yüzden güvenlik hizmetlerimiz arasındaki işbirliğimizi artırıyoruz. Bu hizmetlere ve savunmaya daha fazla fon ayırıyoruz. NATO’da birlikte işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağız.” ifadelerini kullandı.

İsveç’ten Destek Geldi: ‘Teröre Karşı Mücadelenin Bir Parçası Olmaya Hazırız ‘

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir