Gündem

İstanbulkart Para Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart kullanıcılarının en çok merak ettiği ve araştırdığı husus, kredi kartıyla İstanbulkart’a para yüklemenin mümkün olup olmadığı konusudur. Bu yazımızda; kredi kartıyla İstanbulkart’a para yüklenir mi, İstanbulkart online para yükleme nasıl yapılır ve telefondan İstanbulkart’a nasıl para yüklenir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

İstanbulkart Nedir?

İstanbulkart; İstanbul’daki toplu taşıma araçlarında, sosyal tesislerde, Hamidiye su otomatlarında, tuvaletlerde, yemek ve market alışverişlerinde kullanılabilen bir akıllı karttır. Bu kart, ağırlıklı olarak toplu taşımada kullanılır ve metroda, metrobüste, füniküler hatlarında, teleferikte, tramvayda, şehir hatlarında, Turyol’da ve Marmaray’da geçerlidir.

İstanbulkart; İstanbul’un her noktasından temin edilebilir. İstanbulkart satış noktaları şunlardır:

 • Büfeler
 • Gazete bayileri
 • Biletmatikler
 • İETT satış gişeleri
 • Bim
 • A101
 • Migros
 • Diğer marketler

İstanbulkart Para Yükleme Yöntemleri

İstanbulkart’a, birçok farklı yöntemle yükleme yapılabilir. Başlıca yükleme yöntemleri şunlardır:

 • İnternet sitesi üzerinden online yükleme
 • Mobil uygulama üzerinden yükleme
 • Anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları üzerinden yükleme
 • Aracı ödeme kuruluşları
 • İstanbulkart dolum noktalarında yükleme
 • Biletmatik

i̇stanbulkart para yükleme nasıl yapılır?

 

1.   İstanbulkart Online Para Yükleme

İstanbulkart’a internet üzerinden para yüklemek için şu aşamalar takip edilir:

 1. İstanbulkart resmi internet sitesi ziyaret edilir.
 2. Sağ üst bölümdeki, “Giriş Yap” butonuna tıklanır.
 3. Giriş paneline, yükleme yapılmak istenen İstanbulkart’ın kayıtlı olduğu cep telefonu numarası yazılır. Ardından, “Devam Et” butonuna basılır.
 4. Cep telefonuna gelen tek kullanımlık kod, panele yazılır.
 5. “Giriş Yap” butonuna tıklanarak giriş işlemi tamamlanır.
 6. Panelde yer alan “Bakiye Yükle” butonuna tıklanır.
 7. Yüklenmek istenen bakiye miktarı yazılır.
 8. Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri girilir ve “Ödeme Yap” butonuna tıklanır.
 9. Telefona gelen şifre, ödeme ekranındaki boşluğa yazılır.
 10. “Onayla” butonuna tıklanarak yükleme işlemi tamamlanır.

2.   Telefondan İstanbulkart’a Para Yükleme

İstanbulkart’a, İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden para yüklenebilir. İstanbulkart mobil uygulaması, iOS işletim sistemine sahip cihazlar için App Store’dan, Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play Store’dan indirilebilir.

Uygulama indirildikten sonra İstanbulkart’a para yüklemek için şu adımların takip edilmesi gerekir:

 1. Uygulamaya “Kayıt Ol” butonu üzerinden; isim, soyisim, doğum tarihi, e-posta ve T.C. kimlik numarası bilgileriyle kaydolunur.
 2. Kayıt esnasında kullanılan e-mail ve şifre ile mobil uygulamaya girişi kolaylaştırmak için mobil pin oluşturulur. Oluşturulan mobil pin ile üyelik girişi yapılır.
 3. Açılan menüden, ikinci sırada yer alan “Para Yükle” butonuna tıklanır.
 4. “Yüklemek istediğiniz tutar” menüsünden, yüklenmek istenen miktar girilir.
 5. “Yeni Banka / Kredi Kartı ile Öde” seçeneğinden ödeme yapılacak banka kartının bilgileri eklenir. “Kayıtlı Banka / Kredi Kartı ile Öde” seçeneğinden, daha önce ödeme yapılan bir kartın kayıtlı ödeme bilgileri seçilebilir.
 6. “Tamam” tuşuna tıklandığında, ödemeyi onaylama ekranı açılır. SMS olarak gönderilen güvenlik kodu, bu ekrana yazılır ve “Onayla” butonuna tıklanarak İstanbulkart para yükleme işlemi tamamlanır.

3.   Bankaların Mobil Uygulamaları Üzerinden Para Yükleme

Garanti, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi ve Finansbank gibi farklı bankaların, mobil uygulamaları üzerinden de İstanbulkart para yükleme işlemi yapılabilir. Ancak, her banka üzerinden İstanbulkart yüklemesi yapılamaz. Sadece, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları üzerinden İstanbulkart yüklemesi yapılabilir.

Mobil bankacılık üzerinden para yükleme işlemi, şu aşamalar takip edilerek yapılır:

 1. Mobil bankacılık hesabına giriş yapılır.
 2. Menüden, “Ödemeler” seçeneğine dokunulur.
 3. “Ulaşım kartları” seçeneğine dokunulur.
 4. Ardından, “İstanbulkart Yükleme” butonuna dokunulur.
 5. Ardından, para yüklemenin hangi yolla yapılacağı (NFC ya da kart bilgisi girerek) seçilir. Eğer telefon NFC özelliğini desteklemiyorsa ve İstanbulkart yükleme yapımı esnasında hazır bulunmuyorsa, bu özellikten yararlanılamaz.
 6. NFC seçeneğine dokunulursa kart, telefonla temas ettirilerek işleme devam edilir. Kart bilgisi seçeneğine dokunulursa kartın üzerindeki bilgiler, elle uygulamaya girilmelidir.
 7. Bazı bankaların mobil uygulamalarında, QR okuma seçeneği vardır. Bu seçenek kullanılan bankada mevcutsa, kartın üzerindeki QR kameraya okutularak işleme devam edilebilir.
 8. Sonraki aşamada, yükleme miktarı girilir ve “Devam” butonuna tıklanır.
 9. Son aşamada, ödeme yapılacak karta ve hesaba dair bilgiler seçilir ve “Onay” tuşuna dokunularak İstanbulkart para yükleme işlemi tamamlanır.

4.   Aracı Ödeme Kuruluşları Üzerinden İstanbulkart Para Yükleme

İstanbulkart’a; Fastpay, Paycell, Tosla, Papara gibi ödeme kuruluşları üzerinden de yükleme yapılabilir. Bu ödeme kuruluşları, cashback (para iadesi) gibi kampanyalar yaptıkları için aracı kuruluşlar üzerinden İstanbulkart para yükleme işlemini gerçekleştirmek, daha karlı olabilmektedir. Bu nedenle aracı kuruluşlar, İstanbulkart yükleme işlemi için tercih edilebilmektedir.

Aracı kuruluş üzerinden İstanbulkart para yüklemesi yapmak isteyenlerin, aracı kuruluşun sunduğu mobil uygulamadaki “Ödemeler” menüsünden, “İstanbulkart” seçeneğini kullanması gerekir.

i̇stanbulkart para yükleme nasıl yapılır?

5.   İstanbulkart Dolum Noktaları

İstanbulkart para yükleme işlemi, İstanbulkart dolum noktalarında da gerçekleştirilebilir. İstanbulkart dolum noktaları, sadece İstanbul sınırları içinde bulunur. Bu noktalar, doğrudan İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri) tarafından açılan satış noktaları olabileceği gibi çoğu zaman özel büfeler, gazete bayileri ve marketlerdir.

Bim, A101, Migros gibi market zincirleri ve İstanbul’daki çoğu irili ufaklı market, İstanbulkart dolum noktası olarak hizmet verir. İstanbulkart yükleme işlemini bu yolla yapmak isteyen kişilerin, kartlarıyla birlikte herhangi bir dolum noktasına gitmesi gerekir.

6.   Biletmatik

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı bir iştirak olan Belbim’e ait biletmatikler, toplu taşımanın kullanıldığı bütün noktalarda bulunur. Biletmatik cihazları sayesinde İstanbulkart para yükleme işlemi, hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir:

 1. İstanbulkart, biletmatik cihazının ilgili bölümüne konur.
 2. 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL ya da 100 TL, para verme mekanizmasına sokulur.
 3. Biletmatik parayı çeker ve tanımlayarak saniyeler içinde karta yansıtır.
 4. İşlem tamamlandığında, biletmatik cihazından makbuz ve kart alınabilir.

Bu cihazlar, aylık abonman yüklemesi için kullanılamaz.

İstanbulkart Kredi Kartıyla Para Yüklemek Mümkün mü?

İstanbulkart’a, kredi kartıyla para yüklemek mümkündür. Ancak İstanbulkart para yükleme sınırlarına dikkat etmek gerekir. Belirlenen sınırlar aşılırsa kart, kullanım dışı kalır. Bu durumda kartı tekrar kullanabilmek için İstanbulkart başvuru merkezlerini ziyaret etmek gerekir.

İstanbulkartpara yükleme işlemi için kişisel kartlarda aylık limit, 1.250 TL’dir. Anonim kart sahipleri bir ay içinde yalnızca 500 TL yükleme yapabilir. Kurumsal kart kullanan kişiler için, belediyeyle yapılan anlaşmaya bağlı olarak daha geniş limitler söz konusu olabilir. Ancak limitlerin üzerinde yükleme yapılması durumunda kartın pasif hale getirileceği unutulmamalıdır.

Son dakika personel sağlık ve gündem haberleri için Sağlık Ağı’nı takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat