İstanbul'da Elektronik Vaka Sistemi Sayesinde Ekipler Vakalara Daha Çabuk Ulaşıyor

İstanbul’da Elektronik Vaka Sistemi Sayesinde Ekipler Vakalara Daha Çabuk Ulaşıyor

Elektronik Vaka Sistemini İstanbul İl Ambulans Servisi Avrupa Komuta Kontrol Merkezi’nde  gazetecilere tanıtan Başhekim Yardımcısı Murat İlgar, İstanbul’da EVS’den yaklaşık 10 gündür yararlandıklarını belirtti. Söz konusu sistem avantajlarından bahseden İlgar, acil sağlık hizmetlerini kullanacak hastaların sağlık durumu ve adres bilgilerinin tabletlere aktarıldığını açıkladı. İlgar, ambulans ekiplerine dağıtılan tabletlere ulaşan bilgiler doğrultusunda çıkış yaptıklarını, bundan dolayı vakalara çabucak ulaşabildiklerinin altını çizdi.

Başhekim Yardımcısı Barış Muammer Uğuzcan ise EVS’nin 48 ilde uygulanarak vakaya ulaşma sürelerinde olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çekerek “Daha önce ambulans ekiplerimize vaka telefon aracılığıyla iletilmekteyken artık tablet üzerinden iletilmekte. Görsel ve işitsel uyarıyla vaka geldiğinde tablet ekibi bilgilendiriyor. Bu tablet ekranında vakaya dair bilgiler, detaylı adres bilgisi ve güncel trafik bilgisine göre çizilmiş rota bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Elektronik Vaka Sistemi ile birlikte sağlık ekiplerinin çıkışı ve vakalara ulaşma sürelerinin azaldığını belirten Uğuzcan, adı geçen sistemin etkisini gözle görülür biçimde gördüklerini ekledi. (Kaynak: AA)

İstanbul’da Elektronik Vaka Sistemi Sayesinde Ekipler Vakalara Daha Çabuk Ulaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir