Sendika

İspanya’da On Binlerce Sağlık Çalışanı Protesto Yaptı

İspanya’nın başkenti Madrid’de on binlerce sağlık personeli, sağlık sektöründe özelleştirmeye gidilmesini, personel sayılarındaki eksikliği ve oldukça ağır çalışma şartlarını protesto etti.

Şehir merkezinde bulunan Cibeles Meydanı’na giriş yapan göstericiler, “Madrid, halk sağlığı için ayağa kalkıyor.” ifadesinin bulunduğu oldukça büyük bir pankart taşıdı.

Başkent Madrid’de iki hafta boyunca grev yapan doktorlar ve diğer sağlık personelleri, bağımsız yönetimin aldığı kararla bazı kliniklerin kapatılıp yerine yeni acil servislerin açıldığı sağlık sisteminde yapılan değişikliğin kaldırılmasını istiyor.

Sağlık sektöründe özelleştirilmeye gidildiğini, yeterli personelin bulundurulmadığını ve çalışma şartlarının ağırlaştırıldığını belirten sağlık sektörüne bağlı sol görüşlü sendikalar, aile hekimlerinin ve ilk müdahale hekimlerinin hastalara yetişemediğini, beraberinde kalitesiz sağlık hizmeti verildiğini dile getirdi.

Hastanelerde en az 6 ay sonraya randevu bulabildiklerini ve doktor bulamadıklarını belirten Madrid halkı da sağlık sektöründe hizmet veren personellerin gösterisine destekte bulunarak  “Sağlığımız savunulur, satılmaz”, “Kamusal sağlık hizmeti” sloganları attı.

İşçi Komisyonları Sendikası (CCOO) yaşanan duruma ilişkin, “Madrid’de halk sağlığı hizmeti kötüleşmeye devam ediyor. Madrid özerk yönetiminde iktidarda olan Halk Partisi, sağlık çalışanlarına ve bunun sonucunda vatandaşlara kötü davranmaya devam ediyor. Madrid halkı, azalan sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini, sağlıkta özelleştirme ve dış kaynak kullanılmasına son verilmesini istiyor.” açıklamasında bulundu.

İspanya’nın kuzeyinde yer alan Cantabria bölgesi doktorları da aynı sebeplerden ötürü 5 gündür sürdükleri grev, Cantabria Tabipler Odası ile Cantabria özerk yönetim hükümeti arasında gerçekleşen anlaşmayla son buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu