İngiltere Covid-19'un İki Yeni Varyantını Keşfetti

İngiltere COVİD-19’un İki Yeni Varyantını Keşfetti

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansının yapmış olduğu COVİD-19 konulu açıklama çerçevesinde, ülkede Omicron varyantının birçok alt versiyonunun saptandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, COVİD-19’un Omicron varyantının iki alt versiyonuna yapılacak çalışmalardan ötürü BQ.1 ve XBB isimleri verildiği belirtildi.

BQ.1 ve XBB isimli alt versiyonun bağışıklıktan kaçma potansiyelinin oldukça yüksek olduğu fakat varyantların panik yaratacak türden olmadıklarının bilgisine yer verildi.

UKHSA’da yetkili Dr. Meera Chand, “SARS-CoV-2’nin yeni varyantlarının ortaya çıktığını görmek beklenmedik bir şey değil. BQ.1 ve XBB varyantları endişe verici tür olarak tanımlanmadı. UKHSA her zaman olduğu gibi durumu yakından takip ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Keşfedilen varyantlara karşı en iyi savunmanın COVİD-19 aşısı olduğuna dikkat çeken Chand, insanları aşı olmaya davet etti.

i̇ngiltere covi̇d-19'un i̇ki yeni varyantını keşfetti

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), 21 Ekim tarihinde, Avrupa’da kasım ortasından aralık başına kadar BQ.1 alt versiyonunun baskın tür olacağını söylemişti.

Merkezin yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, BQ.1 varyantının en çok dolaştığı ülkelerin yüzde 19 ile Fransa, yüzde 9 ile Belçika, yüzde 7 ile İrlanda, yüzde 6 ile Hollanda ve yüzde 5 ile İtalya olduğu ifade edilmişti.

 

 

İngiltere COVİD-19’un İki Yeni Varyantını Keşfetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir