featured

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin, onları sağlıklı bir diyete harika bir katkı yapan birçok sağlık yararı vardır. Kabızlığa yardımcı olmanın yanı sıra, kan basıncını düşürmeye ve kanserle savaşmaya yardımcı olabilirler. Ayrıca, çocukların hastalanmasını önlerler. İster çiğ ister kuru yiyin, incir harika bir seçimdir. Peki, İncirin Faydaları Nelerdir?

i̇ncirin faydaları nelerdir?

İçindekiler

İncir kabızlığı azaltır

İncir, kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek birçok meyveden biridir. Sadece uygun miktarda lif içermekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı kilo kaybını teşvik etmeye de yardımcı olurlar. Ancak, özel mağazaların dışında bulmak zor olabilir. Taze incir bulmakta zorlanıyorsanız kuru incir bir seçenek olabilir.

Kuru incir kabızlığı gidermeye de yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bağırsak hareketini uyarmaya yardımcı olan diyet lifi içermeleridir. İster düz tüketebilir, isterseniz geceden suda bekletebilirsiniz. İncir çekirdeklerini de tüketebilirsiniz.

i̇ncirin faydaları nelerdir?

İncir tansiyonu düşürür

Kuru incir kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. American Medicine Control’e (AMCC) göre günde yarım saat bir avuç kuru incir yemek, kan basıncını 10 ila 11 puan düşürebilir. Kuru incir sabah ve öğleden sonra tüketildiğinde de hipertansiyonu azaltabilir. Ayrıca kan basıncı kontrolü için önemli bir besin olan magnezyum içerirler.

Yüksek tansiyondan muzdarip birçok insan, incir yemenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini keşfetti. Bu incir antioksidanlar ve lif ile doludur. Hiperbilirubiruburubirubinemi ve hipertansiyonun tedavisine yardımcı olabilirler. Ayrıca, diyabet ve kalp problemleri olan insanlar için de mükemmeldirler.

İncir kanserle savaşır

İncir yüksek konsantrasyonda antioksidan polifenol içerir ve son araştırmalar kolon ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu meyveler ayrıca kansere bağlı iltihabı önleyebilir. Ayrıca incir, lif, demir ve potasyum bakımından yüksektir. Ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olurlar. Ve yüksek lif içeriği nedeniyle kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilirler. Bu incir faydaları, onları sağlığını iyileştirmek ve kanser riskini azaltmak isteyen insanlar için mükemmel bir atıştırmalık yapar.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, incir lateksinin hücre büyümesini doza bağlı bir şekilde engellediğini buldu. 0.125 mikrogram/ml’lik bir konsantrasyon, rahim ağzı kanseri hücre dizilerinin büyümesini engelledi. Ayrıca normal HaCaT hücrelerinde büyümeyi bastırdı. Bu sonuçları kullanarak, araştırmacılar incirin kanser önleyici aktivitesini daha fazla araştırıyorlar.

i̇ncirin faydaları nelerdir?

İncir, çocukların hastalanmasını önler

İncirin faydaları arasında bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk için harika bir muamele olabilir. Bütün olarak veya ezilmiş olarak servis edilebilirler ve yoğurt veya mısır unu gibi yumuşak, sürülebilir yiyeceklerle karıştırılabilirler. Ayrıca tuzlu yiyeceklere mükemmel bir eşlik ederler. Çocuğunuz incir yemekten emin değilse, onları içeriden yemeyi öğretmeyi deneyin.

İncirler genellikle çiğ olarak yenir, ancak fırınlanabilir, kavrulmuş, karamelize edilmiş, soyulmuş veya dilimlenmiş de olabilir. Çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık olan incir, aileniz için mükemmel bir seçimdir.

İncir kalsiyum sağlar

İncir, diyetinize sağlıklı bir ektir. Yüksek miktarda kalsiyum ve antioksidan içerirler ve toksinleri ortadan kaldırarak sisteminizi temizlemeye yardımcı olurlar. Ek olarak, yüksek lif içeriği doğal bir detoksifikasyon sürecine yardımcı olur. Ayrıca, sadece bir ons kuru incir tavsiye edilen günlük miktarın yaklaşık %5’ini içerdiğinden, doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca tek bir porsiyon incir, bir yumurta kadar kalsiyum içerir.

Kalsiyum, hayvanlar da dahil olmak üzere birçok canlı için çok önemli bir mineraldir. İncirdeki daha yüksek kalsiyum içeriği, kuşlarda yumurta kabuğu birikimi ve memelilerde kemiklerin büyümesi dahil olmak üzere çeşitli biyolojik süreçler için faydalıdır. İncirin kalsiyum-fosfor oranı çoğu meyveden 3,7 kat daha yüksektir, bu da onları birçok memeli ve kuş için oldukça etkili bir kalsiyum takviyesi yapar. Aslında Endonezya, Sulawesi’de yetişen incir, o bölgedeki topraktan daha fazla kalsiyum içerir.

i̇ncirin faydaları nelerdir?

İncir glisemik indeksi düşürür

İncirin faydaları, lezzetli ve eşsiz bir tada sahip düşük glisemik bir meyvedir. Çiğ olarak, meyve salatasında yenebilir veya körilerde baharat olarak kullanılabilirler. Taze incir birçok farklı renkte mevcuttur ve yumuşak dokusu ve lezzeti damak zevkinizi memnun edecektir. Şeker içeriği daha yüksek olan Personel Sağlık kuru incirlerin aksine, incirlerin kalorisi düşüktür.

Kuru incir de diyetinize sağlıklı bir katkıdır. İkisi arasında minimum farkla, yeni meslektaşlarına benzerler. Taze incir daha fazla su içerir, bu da onları daha düşük GI seçeneği haline getirir. Taze incir daha doyurucudur, kuru incir ise kendilerini çok iyi hissettiren çok az miktarda su içerir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir