Gündem

BDDK Kararına Göre İlk Konut Alacaklar İçin Kolaylıklar Sağlanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişikliğe gitmiş, ikinci el konutunu alacaklar içinse birtakım kısıtlamalara gitmişti.

Sektör temsilcileri, ikinci konutunu almak isteyenler için kredi düzenlemesi değerlendirmesinde bulunup, söz konusu kararların ilk evini almak isteyen vatandaşların önünü açabileceğini ve konut fiyatlarındaki artışı yavaşlatabileceğini söyledi.

İkinci konuta ve daha fazlasının alımında tüketicinin kendisinin, eşinin ya da 18 yaş altındaki çocuklarının sahip olduğu en az bir konutunun bulunması durumunda konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltılmıştı. 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5’i kadar kredi kullandırılabileceği belirtilmişti. BDDK tarafından alınan karara bir değerlendirme yapan sektör temsilcileri, ikinci evini alacaklara yönelik uygulanacak kısıtlamalar sayesinde daha istikrarlı piyasa oluşumu sağlanabileceği görüşünde birleşti.

” İkinci ve üçüncü evini almak isteyenleri firma bünyesinde kredi kullandırmaya yöneltecektir”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, BDDK’nın konut alımlarında kullanılan kredilere yönelik sınırlama kararına ilişkin, “daha istikrarlı piyasa oluşumuna yönelik bir adım” olarak algıladıklarını ifade etti.

Söz konusu kararın bankalardan kullanılan konut kredi miktarını daha da düşüreceğini söyleyen Durbakayım, “Ayrıca ikinci ve üçüncü evini almak isteyenleri firma bünyesinde kredi kullandırmaya yöneltecektir. Finans sektöründe artan kredi faiz oranlarına bağlı olarak firma bünyesinde uygulanan faiz oranları da BDDK’nın artırdığı risk primi oranından dolaylı olarak etkilenecektir. bunlar olumsuz olarak değerlendirilebilir.” diye konuştu.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, “Bu kararın yatırım amaçlı konut edinimini zorlaştıracağı bir diğer sonuç olacaktır. Diğer bir ifadeyle, güvenli bir liman olarak bilinen gayrimenkulü, alternatif yatırım araçları arasında bir adım geriye düşürecektir.” ifadelerine yer verdi.

“İlk konutunu alacak vatandaşlarımızın finansmana erişimlerini kolaylaştırmaya yönelik olarak olumlu bir adımdır”

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan da BDDK tarafından alınan kararlar hakkında şu açıklamaları yaptı; “Konut kredilerine yönelik kısıtlama kararları, Türkiye’de genelde yüzde 60’lar düzeyinde olan ve son birkaç yıldır yüzde 50’lere inen konut sahiplik oranını artırmaya, ilk konutunu alacak vatandaşlarımızın önünü açmaya, finansmana erişimlerini kolaylaştırmaya yönelik olarak olumlu bir adımdır. Söz konusu kararlar, konuta talebi belli bir seviyede tutmak, satış fiyatlarının yukarı yönlü seyrini engellemek ve enflasyonist etkiyi azaltmak anlamında da uygun olarak değerlendirilmektedir.”

GAPAS Yönetim Kurulu Başkanı Özcan, sıfır ev alarak buraya taşınan ve elindeki dairesini satılığa ya da kiralığa çıkaranlara değinerek, “Kredi kısıtlaması nedeniyle yatırımcıların ikinci konutunu alamayacak olması kiralık konut veya uygun fiyatlı ikinci el ev arzını olumsuz etkileyebilecektir.” dedi.

Sahil kasabalarında ikinci evini alarak şehirlerdeki konutunu kiraya vermek isteyenlerin de önünün kapanacağını ifade eden Özcan, bahse konu durumun kiralık piyasasına negatif yönde etkileyeceğini kaydetti.

“Eski sistemin devam ettirilmesi daha uygun”

Özcan, kredi kısıtlamasının konut yatırımını azaltabileceğine ve satış döngü hızını yavaşlatabileceğine değinerek konut üretim hızının düşebileceğini ifade etti. Karardan inşaattan etkilenen alt sektörleri ve gayrimenkul danışmanlarının da olumsuz yönde etkilenebileceğini savunan İsmail Özcan, sözlerini şöyle noktaladı; “Kur korumalı mevduattan çıkacak kişilerin sıfır ve yeni gayrimenkul projelerinden alımlarında; ikinci konutunu ikamet ettiği farklı bir ilden satın alan kişilere; ikinci konutunu satın alan, elindeki konutu 1 yıl içinde satmayı ya da kiralamayı taahhüt eden kişilere; satın alacağı konutu kiraya vereceğini taahhüt eden kişilere ya kredi limitlerinde iyileştirme yapılmasının ya da eski sistemin kendileri için devam ettirilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.”

“Bütünsel konut politikası olmalı”

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi (İstebKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan ise bahse konu kısıtlamalarla ilgili, “Kesinlikle doğru bir karar, keşke birkaç yıl önceden bu karar alınsaydı. Benim onlarca tanıdığım bile Kovid-19 döneminde cazip kredi fırsatını değerlendirip ikinci ve üçüncü dairelerini aldılar. Sosyal devlet olmanın gereği bu hamleleri yapmaktır.” ifadelerini kullandı.

Bu kararın etkili olabilmesi için “bütünsel bir konut politikası” olması gerektiğinin altını çizen Özcan, “Yapılan iş doğru, önemli ve gerekli ama yeterli değil. Umarım çağdaş ülkelerdeki benzer olumlu örnekler de dikkate alınarak fayda getirecek başka düzenlemeler de çoğalır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konut sahipliği oranı artacak”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan da Türkiye’de son senelerde yüksek talepten ötürü konut fiyatlarında yüksek artış olduğunu ve bu nedenle de ilk evini alacaklara yönelik pozitif ayrımcılık tanıdığını belirtti.

Akdoğan, “Bu sayede konut sahipliği oranı artacaktır. Pazarda yüzde 25-30 oranında bir kiracı var. Bunun azaltılması ve piyasanın normalleşmesi adına atılan adımlar olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tedbirlerin bir an önce alınması lazım”

MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, ikinci konutunu alanlara yönelik konut kredisi değer oranının yüzde 75 daraltılmasıyla “finansal istikrarın güçlendirilmesinin” hedeflendiğini belirtti.

Gökhan Taş, “Elbette bu konut satışlarını etkileyecektir. Dikkat edin, ev sahipliği oranı son 10 yılda gerilemeyi sürdürüyor fakat ev satışı ise sürekli rekor tazeliyor. Bu, ev talebini oluşturanların önemli bir kısmının ikinci evini aldığını ortaya koyuyor. Bu anlamda talepte düşüş mutlaka olacaktır ama bir planın parçası diye düşünmek lazım. Ekonomiyi daha iyi hale getirecek, bizi gerçekle yüzleştirecek tedbirlerin bir an önce alınması lazım.” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu