Gündem

İl Sağlık Müdürü Turkovac Aşısı Yaptırdı

Kepez Devlet Hastanesi’nde hatırlatma dozu olan Başıbüyük, aşı olarak Turkovac yaptırdı. 6. doz aşısını olan Başıbüyük, kentte pozitiflik anlamında bir yükselme olduğunu söyledi. Buna rağmen hastanelere servis ve yoğun bakım anlamında yansımasının olmadığını belirten Başıbüyük, “Hastalığı geçirmiş olmanın yanında, doz arasında 6 ay gibi bir süre geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerekiyor” dedi.

Koronavirüs vakaları artıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka artışı sonrası ‘hatırlatma dozu’ çağrısı yapmıştı. Çağrının ardından MHRS sisteminden kontrolleri sağlanan kişiler, Antalya’da aşı randevusu alabiliyorlar. ‘Hatırlatma dozu’ sisteminin açılmasıyla birlikte tüm hastanelerde yoğun bir aşı süreci başladı.

il saglik muduru basibuyuk
i̇l sağlık müdürü başıbüyük, koronavirüs aşısı olarak turkovac vuruldu.

Aşı Önemli

Başıbüyük, “İster istemez bu durum kentimizde de kendini göstermeye başladı. Elimizde şimdiye kadar maske, mesafe ve hijyen kuralları vardı. Maske kullanımı artık toplumda hastaneler dışında bir kullanım zorunluluğu yok. Ama hastaneler dışındaki yoğun alanlarda da vatandaşlarımıza maske kullanmayı tavsiye ediyoruz. Dördüncü silah olarak da elimizde aşımız vardı. Yerli ve milli olması nedeniyle Turkovac aşısına da ciddi bir ilgi var” dedi.

Antalya’da Son Durum

Başıbüyük, Antalya’da pozitiflik anlamında bir kıpırdanma olsa da hastanelere bir yansımasının olmadığının atını çizerek; “Çok güçlü bir alt yapısına sahibiz. Şu ana kadar yoğun bakım ya da servislerde sıkıntılı bir durum yaşamadık. Umarım önümüzdeki süreçte de yaşamayız. İlimizde birinci dozda yüzde 90, ikinci dozda 90’a yaklaştık. Ama bu iki doz artık yetmiyor, mutlaka hatırlatma dozlarını yaptırmamız gerekiyor. Hastalığı geçirmiş olmak, doz arasında 6 ay gibi bir süre geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerekiyor. Sırası gelen vatandaşlarımız mutlaka aşılarını yaptırsın. 12 yaş üstü herkese aşı yapabiliyoruz. 50 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarının mutlaka hatırlatma dozlarını vakit geçirmeden yaptırmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hatırlatma dozu olan Cansın Yotan Kır, “Sağlığımız için aşı olmak çok önemli. Hastalanıp, hastaneye düşmek istemiyoruz. Ev hanımıyım ama eşim çalıştığı için birlikte gelip hemen aşımızı olmak istedik. Vakalar artınca aşı olduk. Sağlık Bakanlığı bu imkanı sağladığı için gelip aşımızı yaptırdık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu