Sağlık Makaleleri

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı, insanlara birçok yönden fayda sağlayabilecek bir süper besindir. Bu yağ çeşidinin hem cilt hem de bağışıklık sistemimize oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Ayrıca cilt ve saç sağlığı açısından da oldukça etkili bir yağ çeşididir. Ancak yağın içeriğinde doymuş yağ oranının fazlalığı nedeniyle dikkatli kullanmamız gereken yağlar arasında yer alır. Bu nedenle de Hindistan cevizi yağı, her uzman tarafından faydalı olarak kabul edilmemektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Vücudu iltihaba karşı korur
 • Kan şekerini dengeler
 • Egzema semptomlarını hafifletir
 • Cildi nemlendirir, kızarıklıkları azaltır, çatlayan dudaklar için dudak balsamı olarak kullanılabilir
 • Güneş ışınlarına karşı koruyuculuk sağlayabilir
 • Yemeklerde bitkisel yağ olarak kullanılabilir
 • Tırnak iltihap ve kırılmalarına karşın onarıcı etkiye sahiptir
 • Yanık yaralanmalarında, yanıkların iyileşmesinde etkilidir
 • Saç mantarlarını azaltmada etkilidir (saç için fazla kullanıldığında saçın yağlı bir görünüme sahip olmasına neden olabilir)
 • Hindistan cevizi suyu iştah kesici özelliğe sahiptir
 • Cilt için kullanıldığında bariyer olarak cildi kir ve yabancı toksinlerden korumak Hindistan cevizi yağı faydaları arasında yer alır.

Birçok ilacın ana risklerinden biri yan etkilerdir. Yan etki riskini azaltmak için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Bir ilaçla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bunu gönüllü pazarlama sonrası gözetim programları aracılığıyla FDA’ya bildirebilirsiniz. Numaraları 1-800-FDA-1088’dir. Bununla birlikte, yaşayabileceğiniz herhangi bir yan etkiyi sağlık uzmanınıza bildirmekten çekinmemelisiniz.

hindistan cevizi yağı faydaları

Egzama semptomlarını azaltır

Hindistan cevizi yağı, egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek harika bir nemlendiricidir. Cildin yüzeyine nemi çekmek için başka bir nemlendiricinin üzerine sürüldüğünde en iyi sonucu verir. Egzama eğilimli ciltler için özel olarak formüle edilmiş nemlendiriciler arayın.

Atopik dermatiti azaltır

Hindistan cevizi yağı, bir anti-inflamatuar ve doğal bir antioksidandır. Dermatolojide uzun bir kullanım geçmişine sahiptir ve birçok farklı kozmetik türünde bulunabilir. Antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerine ek olarak, cildi ultraviyole B radyasyonundan da koruyabilir. Bu, geçirgenlik bariyeri işlev bozukluğu ile bağlantılı cilt bozukluklarının tedavisinde yararlı olabileceği anlamına gelir. Hindistan cevizi yağının bir diğer faydası ise hafif olması ve yağlı veya yağlı hissetmemesidir.

hindistan cevizi yağı faydaları

Apoptozu azaltır

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hindistancevizi yağı tüketiminin insan kanser hücrelerinde apoptoz insidansını azalttığını buldu. Bu etkinin hindistan cevizindeki ana MCT yağı olan laurik asitten kaynaklandığı bulundu. Ayrıca kolorektal kanser hücrelerinin bir anti-kanser ilacı olan Cetuximab’a duyarlılığını da artırdı. Araştırmacılar, hindistancevizi yağı tüketiminin apoptoz geçiren kanser hücrelerinin insidansını azaltıp azaltamayacağını belirlemek için çeşitli deneyler yaptı.

İltihabı azaltır

Hindistan cevizi yağı, artrit hastaları için ideal kılan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yağdaki laurik asidin, anti-inflamatuar özelliklerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Ağrı kesici balzamlarda kullanımı iyi bilinmektedir. Masaj özellikleri ayrıca kan dolaşımını iyileştirebilir ve hasta eklemleri rahatlatabilir.

Oksidatif stresi azaltır

Hindistan cevizi yağı, vücut için faydalı olan orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) açısından zengindir. Bu MCT’lerin antimikrobiyal etkileri olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar, candida albicans ve staph aureus gibi bakterileri öldürebileceklerini gösteriyor. Hindistan cevizi yağı mükemmel bir antioksidandır ve vücudun oksidatif stresi azaltmasına da yardımcı olabilir.

Glikoz seviyelerini azaltır

Hindistan cevizi yağı, şeker hastalığınız varsa diyetinize harika bir katkı sağlar. Vücudunuzun şeker hastaları için çok önemli olan yağları emmesine yardımcı olur. Araştırmalar, diyabetli kişilerin, serbest radikallerin bir sonucu olan oksitlenmiş yağların zararlı etkilerine karşı özellikle duyarlı olduğunu göstermektedir. Hindistan cevizi yağı, düşük oranda çoklu doymamış yağlar (%2’den az) ve yüksek konsantrasyonlarda E vitamini ve karoten ile vücutta oksitlenmiş yağ birikimini azaltabilir.

hindistan cevizi yağı faydaları

Beta-amiloid plakları azaltır

Araştırmacılar, Alzheimer hastalığının fare modellerinde beta-amiloid plaklarını azaltan yeni bir terapötik keşfettiler. Görsel stimülasyonun, hastalığın gelişiminden sorumlu olan amiloid proteinlerinin üretimini engelleyebileceğini keşfettiler. Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

İnce çizgileri azaltır

Hindistan cevizi yağı, benzersiz yağ asitleri sayesinde ince çizgiler ve kırışıklıklar için mükemmel bir tedavi olabilir. Ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Personel Sağlık Cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır ve akne ile mücadeleye yardımcı olabilir.

Kırışıklıkları en aza indirir

Virgin hindistancevizi yağı, cildinizi yumuşak ve kırışıksız tutmanıza yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içerir. Ayrıca cildinizin genç ve yumuşak kalmasını sağlayan dış karoten içeriğinin korunmasına da yardımcı olur. Yaşlandıkça, kolajen seviyeleriniz bozulmaya başlar ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte, hindistancevizinden yapılan ürünleri kullanmak, vücudunuzun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olarak kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu