Sağlık Makaleleri

Her 10 Kişiden 3’ü Tiroid Hastası

Küçük bir organ olan tiroid, insan vücut metabolizmasında büyük bir öneme sahiptir. Çoğu insan, kendinde tiroid hastalığı olduğundan habersizdir. Memorial Antalya Hastanesinden Uzman Doktor Gökhan Yazıcıoğlu “Tiroid hastalığının olduğunu bilmeyen sokakta gördüğünüz her 10 kişiden 3’ünde aslında bu hastalık var. Metabolizma üzerine etkili en önemli hormonlardan bir tanesini salgılıyor. Metabolizma çalışmasını sağlayan, azlığında ya da fazlalığı olması halinde sorunların çıktığı bir organımız” dedi.

Tiroid Hastalığı

Tiroid hastalıkları fonksiyonel ve anatomik olmak üzere iki gruba ayrılır. Uzm. Dr. Yazıcıoğlu, “Fonksiyonel hastalıklarda tiroidin az ya da çok çalışması. Tiroid az çalıştığında metabolizmamız yavaşlar, kilo almamız kolaylaşır, cildimiz kurur, bağırsak tembelliği ve buna bağlı kabızlık, saç ve tırnaklarla ilgili sorunlara yol açar. Tedavi edilmediği takdirde de bu sorun giderek artar ve halsizlik, vücutta ödem toplaması gibi sorunlar ortaya çıkar. Tam tersi çok çalıştığında da, başta kemik ve kalp üzerine önemli zararları vardır. Özellikle yaşlı ve altta kalp hastalığı olan kişilerde tabloyu daha da ağırlaştıracak sonuçlara yol açabilir. Kemik erimesi önemli bir problem olarak da karşımıza çıkabilir. Mutlaka bu tür hastaların endokrinoloji uzmanına görünüp tedavi olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Guatr

Anatomik olan gruptaki hastalık guatrdır. Guatr durumda tiroid nodüllerinin hangi huyda olduğu önemlidir. Yazıcıoğlu, “Bizim için en önemli tarafı iyi mi kötü mü huylu olduğu. Bunu çok basit bir yöntemle tiroid nodülünün içine girip örnek alıp, çok kısa bir sürede hastanın günlük yaşamını etkilemeyecek şekilde teşhisi koyabiliyoruz. Tiroid hastalığının ne olduğunu bilmeyen sokakta gördüğünüz her 10 kişiden 3’ünde aslında bu hastalık var. Bölgemiz de endemik bir guatr bölgesi olduğu için, mutlaka sağlıklı bireylerin daha önce tiroidlerini taratmamışsa, ultrason ve kan tahlilleriyle birlikte tiroid bezinin taranması gerekiyor. Fonksiyonel ya da anatomik sorun olup olmadığına bakılması gerekiyor” dedi. Tiroid hastalıklarında tedavi, nedene yönelik gerçekleştirilir.  Bu yöntemler ilaç, iyot veya cerrahi seçeneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu