Gündem

Hatırlatma Dozu Çağrısı

Kovid vakalarının dünyada ve ülkemizde artışa girdiği bu günlerde, Sağlık Bakanlığı Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz’den hatırlatma dozu çağrısı geldi. Açıkgöz, vatandaşları kovide karşı hatırlatma dozu yaptırmaya çağırdı.

Kurban Bayramı ile sosyal ortamlar, yakın temas ve bir arada geçirilen süreler arttı. Bu durum uzmanları kovid sayılarının daha da artması konusunda endişelendiriyor. Bayram süresince koronavirüs salgınına özellikle dikkat edilmesini isteyen Müdür Açıkgöz; “Özellikle bizim dini bayramlarımız ağırlıklı olarak birliğin, beraberliğin müjdecisi ve birer vesilesidir. Bu çerçevede bayram ziyaretleri ve kapalı ortamlarda geçirilen süre sayısı da artmaktadır. Bu bayramda vatandaşlarımız salgına çok dikkat etmeliler. Özellikle, temizlik, maske, mesafe konularına dikkat etmeliyiz.

Bu şekilde de limiti iyice aşağıya çekmemiz mümkün. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın da açıkladığı üzere hatırlatma dozu randevuları açıldı. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının etkisi azalmaktadır. Bu süre dolmuşsa, vatandaşlarımızın yeniden aşı olması önem arz ediyor. 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir” dedi.

Kovid Hatırlatma Dozu İçin 6 Ay Geçmiş Olmalı

Müdür Açıkgöz, son aşısı üzerinden 6 ay geçenlerin hatırlatma dozu olabileceğini söyledikten sonra şunları ifade etti; “E-nabız sistemine tanımlananlar bugünden itibaren randevu alıp aşı olabilecek. 3 doz Biontech aşısı olanlar için bu 4’üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ile riskli gruplarda olanlar için bu 6’ncı doz aşı olacak. Hatırlatma dozu için Biontech, Sinovac veya Turkovac’tan biri tercih edilebilecek. Son 60 gün içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş kişiler hariç son aşı dozu üzerinden 6 ay geçmiş 12 yaş üstü kişilere Covid-19 aşı tanımlaması yapılmıştır.

9 günlük bayram tatili nedeni ile aşılama hizmetleri hastanelerde yürütülecektir. Bu çerçevede hastanelerimizin aşı ihtiyaçları ve aşı uygulama odalarını değerlendiriyoruz ve bugünden itibaren aşı için müracaat edenlerin aşılanmasını sağlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu