Gündem

Hastane Çalışanları Ve Ziyaretçilerden Örnek Davranış; Kan Ve Kök Hücre Bağışı

Hastane çalışanları ve ziyaretçilerden örnek davranış Türk Kızılay mobil kan alma istasyonu hastanenin içerisinde kuruldu çalışan ve ziyaretçiler ise kan ve kök hücre bağışında bulundu.

Türk Kızılay İl Başkanlığı ve Medicana Intarnational Samsun Hastanesi iş birliği ile kurulan mobil kan alma istasyonu 1 gün süren etkinlikte personeller ziyaretçiler ve refakatçiler kan ve kök hücre bağışlarında bulundu.

“Kök hücre bağışında çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Dr. Muhsin Yıldırım, “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Kan hizmetlerinin yanında kök hücre bağışı konusunda da gönüllü kök hücre kazanımı çalışmaları da sürdürüyoruz. Bu yürütülen çalışmalara bugün Medicana Intarnational Samsun Hastanesi destek verdi. Hastanede kurduğumuz mobil istasyonumuzda gönüllü olarak başvuran kişilerden kan ve kök hücre bağışı alıyoruz. 18-65 yaş aralığında sağlıklı her bireyi Kızılay kan bağış noktalarına bekliyoruz. Medicana’da yapılan örnek çalışmanın diğer kurumlara da yansımasını talep ediyoruz” sözlerini kullandı

Muştu: “Bir gün herkese lazım olacak”
kan ve kök hücre bağışının ne kadar önemli olduğuna değinen Türk Kızılay Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu: “Samsun, Türkiye’de kan bağışı noktasında ilk sıralarda yer alan illerden birisi. Türkiye’de 18 kan bağışı bölgemiz var.

Bağış çalışmalarıyla yapılan ortalama kan toplama oranımız yüzde 90 oranında ama Samsun’da bu rakam 98’e varıyor. Kan önemli bir sıvı ve yerine başka bir kimyasal konulamıyor. Kan sürekli ihtiyaç. Bir gün herkese lazım olacak. Bağışçıların da konuya böyle bakması gerekiyor. Kök hücrede hem ihtiyaç hem de ekonomik girdi anlamında değerlendirilebilir.

Türkiye’de yeteri kadar kök hücre bağışı yok. Yıllık 3 bin kök hücre nakli gerçekleşiyor. Bunun birçoğu yurt dışı kaynaklardan temin ediliyor. Bu da ülkemiz adına cari açık meydana getiriyor.

İnşallah yakın zamanda Türkiye’de kendi ihtiyacını karşılayacak kadar ve gerekirse yurt dışına ihraç edecek kadar kök hücre bağışı da toplayabiliriz. Vatandaşlarımızın tüm yardımlarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

hastane çalışanları ve ziyaretçilerden örnek davranış; kan ve kök hücre bağışı

Armutlu: “İnsanlar pandemi etkisiyle kan veremiyordu”

Belirli dönemlerde kan ve kçk hücre sıkıntıları yaşadıklarını söyleyen Medicana Intarnational Samsun Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu:“Hastane yönetimi olarak böyle bir kampanyaya destek verdiğimiz için çok mutluyuz. Kan ve kök hücre bağışı konusu çok önemli.

Özellikle pandemi döneminde ülke genelinde bu konuda büyük sıkıntılar yaşandı. Hastaların ihtiyacı olduğu dönemde kan bulamıyorduk. İnsanlar pandemi etkisiyle kan veremiyordu. Kızılay’ın kan stokları bu dönemde azalmıştı. Şu anda çok şükür süreç normale dönmeye başladı. Biz de Kızılay’a destek vermek amacıyla hastanemizde etkinlik düzenledik.

Çalışan tüm personelimiz bağışta bulundular. Her an en yakınımıza ya da kendimize kan ve kök hücre ihtiyacı oluşabilir. Bu bilinçle olmamız lazım. Tüm vatandaşlarımızın Kızılay’a gönüllü olarak kan bağışlamalarını rica ediyorum” dedi

Küsdül: “Bunu bir vatandaşlık görevi olarak görmesini arzu ediyoruz”

Medicana Intarnational Samsun Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Murat Küsdül, “Kızılay’a hastanemizde böyle bir uygulama yaptığı için teşekkür ediyoruz.

Kan bağışı, hasta hayatı kurtarmada çok önemli olması yönünden, ülke bekası açısından da süreklilik sağlanması gerekliliğinden dolayı çok önemli bir vatandaşlık görevidir.

18-65 yaş arası sağlıklı tüm insanların hem hasta hayatı kurtarma açısından hem de ülkenin kan ihtiyacının sürekliliğinin tamamlanması açısından bunu bir vatandaşlık görevi olarak görmesini arzu ediyoruz” şekl,nde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat