Gündem

Hamilelik Döneminde Pilates Yapmanın Faydaları

Eskişehir Özel Ümit Tıp Merkezi Pilates Eğitmeni Gülçin Kaya Uğur, hamilelerin pilatesi doğru biçimde nasıl yapılmaları gerektiği hakkında bilgi vererek, faydalarını açıkladı.

Pilates Nedir?

Pilates; fiziksel fitness sistemi anlamını taşıyan, vücudun esnekliğini ve rahatlığını sağlayan belirli pozisyonların tümünden oluşan bir egzersiz yöntemi olduğundan bahseden Uğur, “Buna; derin nefes alma ve rahatlama egzersizleri ile vücudu fazla yormadan, rahatça yapılacak bir spor da diyebiliriz” dedi.

Vücudun kaliteli bir duruşa, dengeye ve güce sahip olması için karın, pelvik taban ve sırt kaslarını çerçevesinde rahatlatıcı etkiye sahip olan hareketlerin, hamilelik döneminde de uygulanması gerektiğini belirten Pilates Eğitmeni Gülçin Kaya Uğur, “Fakat burada en önemli nokta hareketlerin vücudu zorlamayacak şekilde, odak noktanın, sırt ve pelvik bölgesinde olmasına dikkat etmek olmalıdır” diye konuştu.

“Doğum esnasında bebeği dışarı kuvvetlice itmeye yardımcı olur”

Hamilelik döneminde pilates yapmanın faydalarından bahseden Uğur, şöyle açıkladı:
“Hamile pilatesi ile, gebelik döneminde ya da doğumdan sonra bazı sorunlara neden olabilecek bölgeler olan; karın, sırt ve pelvik taban kaslarını güçlendirilir.”

” Egzersizler, vücudu büyüyen bebeğin ağırlığından kaynaklanan sorunlarla başa çıkacak şekilde güçlendirmeye odaklanır. Yapılan egzersizler sırt ve pelvis bölgesini stabilize eden karın kaslarını kullanarak sırt ağrılarını azaltmayı sağlar. Bebek büyüdükçe aşağı doğru hareket eder. Bu onun yavaş, yavaş doğuma hazırlanma şeklidir. Pelvik taban pilates sayesinde güçlenir ve güçlü pelvik kasları, doğum esnasında bebeği dışarı kuvvetlice itmeye yardımcı olur. Sürekli uygulayacağınız nefes egzersizleri sayesinde, doğum esnasında kontrollü nefes alma ve gevşeme faaliyetlerini daha bilinçli uygulama imkanına sahip olursunuz. Ayrıca kontrollü kilo alma ve doğumdan sonra kolayca fit bir vücuda kavuşma sürecinde harika bir yardımcıdır.”

Hamilelikte 12. ve 16. haftalar arası pilatese başlamak için en doğru zaman

Hamilelerin pilatese 12. ve 16. haftaları arasında başlayabileceğini belirten Uğur, “Sırt üstü pozisyonlara ise genellikle 20. haftadan sonra geçilir. Ancak yine de başlamadan önce mutlaka doktor onayı alınması gerektiği unutulmamalıdır. Doktorunuz anne adayının hamilelik sürecine, dönemine dayanarak ve risk faktörlerini değerlendirerek en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Eğitmenler eşliğinde haftada 1 kez düzenli olarak yapılabileceğini söyleyen Uğur, “Genellikle egzersiz eğitmenleri ya da hamile egzersiz sınıfları eşliğinde yapılan egzersizleri, yeterli bilinci kazandıktan sonra tek başınıza da uygulayabilirsiniz. Eğer daha önce hiç pilates yapmadıysanız, egzersiz pozisyonlarını 5-10 tekrarı içerecek şekilde en fazla 30 dakika boyunca yapmanız tavsiye edilir” dedi.

Hamilelikte pilates yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Uğur, Hamilelikte pilates yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle açıkladı: “Pilates yapmaya başlamadan önce mutlaka doktordan onay almalısınız çünkü egzersizler; risk faktörlerine, annenin spor geçmişine ve gebelik dönemine göre değişkenlik gösterecektir. Gebelikte, vücudun gevşemesine neden olan hormonunun artmasıyla, eklemlerin etrafındaki bağlar da gevşer. Bu da destek ve hareket sisteminizin incinmesini kolaylaştırır. Bu yüzden rahatsızlık hissi veren veya eklemlerinize baskı yapan herhangi bir hareket yapmaktan kaçınmanız gerekir. 20. haftadan sonra sırt üstü uzanma gerektiren pozisyonlardan kaçınmalısınız. Bu pozisyonlar, bebeğinizin kan dolaşımını kesintiye uğratma ihtimalini arttırır. Pilates çok fazla çekirdek gücüne odaklandığından, karın kaslarınızı aşırı zorlamamalısınız. Karın büyüdükçe denge yeteneği düşüşe geçer bu nedenle hareketleri yaparken denge topundan destek alabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat