Sağlık Makaleleri

Gözlere İyi Gelen 7 Besin

İyi bir diyet, sağlıklı gözler için gerekli besinleri ve antioksidanları sağlayacaktır. Aşağıda listelenen yiyeceklerle başlayabilirsiniz. Bunlara yeşil yapraklı sebzeler, balık, yumurta ve fındık dahildir. Ayrıca A vitamini ve beta-karoten açısından da zengindirler. Bu besinler gözler için faydalıdır ve göz enfeksiyonlarını ve ciddi göz hastalıklarını önler. Ayrıca gün içerisinde kolayca personel sağlık tüketilebilirler.

Balık

Balık, gözleriniz için en iyi yiyeceklerden biridir. İçerisinde bol miktarda A vitamini ve proteinin yanı sıra gözler için önemli olan omega-3 yağ asitleri bulunur. Aslında, besinlerle dolu oldukları için balık gözü yemek mükemmel bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Balık gözü yemek de hafıza kaybını önlemeye ve beyin hücrelerini uyarmaya yardımcı olabilir.

Balık, A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengindir. Bu besinler, serbest radikallerin neden olduğu göz hastalıkları riskinizi azaltır. Balık aynı zamanda iyi bir çinko ve Omega 3 kaynağıdır. Diyetinizde bu besin maddelerine sahip olmak, görüşünüzü net ve sağlıklı tutacaktır. Ve eğer balık hayranıysanız, her hafta en az bir porsiyon balık yemeyi unutmayın!

Gözler için bir başka iyi besin de yeşil yapraklı sebzelerdir. Diğer sebzelerden daha yüksek A vitamini seviyesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptirler. Yapraklı yeşillikler ayrıca önemli vitaminler ve mineraller içerir ve büyük lif kaynaklarıdır.

gözlere i̇yi gelen besinler

Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler harika bir antioksidan kaynağıdır ve birçoğunu yemek katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıdalar ayrıca göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olan A, C ve E vitaminlerini içerir. Su teresi, gözleriniz için harika bir sebze örneğidir. Gözleriniz için faydalı olan lutein ve zeaksantin içerir.

Koyu yapraklı yeşillikler, gözlerinizi retinaya zarar verebilecek zararlı mavi ışınlardan korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca daha yapraklı yeşillikler yiyerek dijital cihazların neden olduğu göz yorgunluğunu azaltabilirsiniz. Yapraklı yeşilliklerden daha fazla yararlanmak için bir smoothie yapmayı deneyin. Ispanak ve fıstık ezmesinden yapılan bir smoothie, bu besinlerin günlük dozunu almanın lezzetli bir yoludur. Roka, smoothie için de harika bir seçimdir.

Lahana, gözler için mükemmel olan bir başka sebzedir. Ayrıca antioksidanlar açısından zengindir ve lif, potasyum, kalsiyum ve bakır içerir. Günde sadece bir parça lahana tüketmek günlük A ve C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir. Bu sebzelerdeki besinler sağlıklı göz dokusunun korunmasına yardımcı olur ve maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltır. Lahana aynı zamanda göz dokularını güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olan harika bir kalsiyum ve lutein kaynağıdır.

Yumurtalar

Yumurtalar, gözlerimizin ışıktaki değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olan A vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin aynı zamanda Eggland’s Best yumurtalarında da bulunabilir. Yumurtalar gözler için sağlıklı bir besin olsa da ölçülü olarak tüketilmelidir. En iyi faydaları elde etmek için serbest dolaşan veya organik olan yumurtaları seçin. Bu yumurtalar daha fazla besin içerir ve antibiyotiklerle kontamine olmaz.

Araştırmalar, günlük yumurta yemenin, ABD’de görme kaybının önde gelen nedenlerinden biri olan makula dejenerasyonu riskinizi azaltabileceğini gösteriyor. Yumurtalar, göz dokusunu koruyan lutein gibi antioksidanlar içerir. Düzenli olarak yumurta yemek de katarakt riskini %18 oranında azaltabilir. Yumurtalardaki kolesterol içeriği konusunda endişeleriniz varsa, bunları sınırlamak isteyebilirsiniz.

Araştırmalar, yumurtaların özellikle lutein ve zeaksantin olmak üzere iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermiştir. Bu bileşikler, retinayı ekranlardan, iç mekan aydınlatmasından ve güneş ışığından gelen zararlı mavi ışıktan korur. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, haftada 12 yumurta yiyen kişilerin, yumurta tüketmeyenlere göre bu antioksidanların daha fazla konsantrasyonuna sahip olduğu bulundu.

gözlere i̇yi gelen besinler

Fındık

Kuruyemişler, göz sağlığını artıran omega-3 yağ asitleri ve E vitamini içerdiğinden gözler için mükemmel bir besindir. E vitamini retinayı korur ve katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcı olur. Birçok fındık, retinanın korunmasına yardımcı olabilecek antioksidanlarda da yüksektir.

Ceviz, omega-3 yağ asitleri içerdiğinden özellikle gözler için iyidir. Bu asitler göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur ve glokomu önlemeye yardımcı olabilir. Ceviz ayrıca çinko ve E vitamini açısından da zengindir ve bu da görme yeteneğini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Havuçla birlikte antep fıstığı görme ve göz sağlığını iyileştirir.

Badem, sağlıklı dokulara saldıran kararsız moleküllere karşı koruma sağlayan E vitamini içerdiğinden göz için de faydalıdır. Bu vitamin aynı zamanda katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu da önleyebilir. Yetişkinlerin günde yaklaşık 22 uluslararası birim E vitamini yemeleri önerilir ve bir porsiyon badem yaklaşık 11 IU’ya eşittir. Ayrıca, diğer kabuklu yemişler ve tohumlar E vitamini açısından zengindir ve bu gıda çeşitlerini düzenli olarak yemek, görüşünüzü net tutmanıza yardımcı olabilir.

Ayçiçeği tohumları da göz sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir seçimdir. E Vitamini ve çinko bakımından yüksektirler ve kilo vermenize de yardımcı olabilirler. Tatlı patatesler sağlıklı gözler için harika bir seçimdir. Gece körlüğünü ve kuru gözleri önlemeye yardımcı olabilecek E Vitamini ve beta-karoten bakımından zengindirler. Ayrıca, gözleri korumaya yardımcı olan antioksidanlarla doludurlar.

gözlere i̇yi gelen besinler

Narenciye ve sebzeler

Turunçgiller ve sebzeler, gözleri katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonundan (AMD) korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Turunçgiller ve sebzeler en iyi taze tüketilir. Özel bir muamele için portakal veya havuçtan meyve suyu yapmayı deneyin. Ya da ekstra sağlıklı olması için yeşil yapraklı salatanın üzerine limon suyu ve zeytinyağı gezdirin. Diğer C vitamini kaynakları arasında badem, ayçiçeği çekirdeği ve avokado bulunur.

Turunçgiller ve sebzelerde bulunan C vitamini, gözdeki hücreleri hasardan korur. Vitamin, ışığı beyne göndermek için elektrik sinyallerine dönüştüren retina hücreleri için özellikle önemlidir. Yeterli C vitamini olmadan retina düzgün çalışmaz ve bu da görme yeteneğinizi etkileyebilir. Turunçgillere alternatif olarak çilek de yiyebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet de gözleriniz için iyidir. Omega-3’ler vücuttaki her hücrenin zarında bulunan önemli yağ asitleridir. Katarakt ve kuru göz riskini azalttığı bulunmuştur. Ayrıca gözleri maküler dejenerasyondan korumaya yardımcı olabilirler. Kuruyemişler bir başka iyi omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Ek olarak, bazı fındıklar E vitamini gibi antioksidanlar içerir.

Biftek

Sığır eti, gözleri çevresel hasarlardan korumaya yardımcı olan A Vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin uygun şekilde emilmesi için gerekli olan yağ içerir. Sığır etinde bulunan çinko da göz yapılarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Diyetinize sığır eti dahil etmek, maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz rahatsızlıklarını da önleyebilir.

Sığır eti, iyi göz sağlığını korumak için hayati önem taşıyan en zengin çinko kaynaklarından biridir. Çinko, retina ve retinanın altındaki koroid tabakası için özellikle önemlidir. Ayrıca damar dokusunu güçlendirmeye ve görüşü iyileştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, sığır eti vücut için de gerekli olan iyi bir protein kaynağıdır.

Sığır eti, retinayı korumaya ve makula dejenerasyonunu geciktirmeye yardımcı olan yüksek düzeyde A vitamini içerir. Ayrıca gözlere de iyi gelen çinko ve lutein içerir. Sığır eti ölçülü tüketilmelidir. Sığır eti yerken, yağsız kesimler seçmek önemlidir.

Balık ayrıca göz sağlığı için hayati önem taşıyan iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu besin, gözlerin dış katmanlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur, bu da makula dejenerasyonu ve kuru göz riskini azaltabilir. Balık aynı zamanda mükemmel bir çinko kaynağıdır.

gözlere i̇yi gelen besinler

Ay çekirdeği

Ayçiçeği tohumları göz sağlığı için önemli olan E vitamini ve çinko bakımından zengindir. Ayrıca iyi bir alternatif omega-3 yağ asidi kaynağıdırlar. E vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve gözlerinizi hasardan korumaya yardımcı olabilir. C vitamini de göz sağlığı için faydalıdır.

Bir porsiyon ayçiçeği tohumu, önerilen günlük E vitamini değerinin neredeyse yarısını içerir. Bu vitamin yaşa bağlı makula dejenerasyonunu ve kataraktı önlemeye yardımcı olabilir. Fıstık ve fındık gibi diğer gıdalarda da yüksek miktarda E vitamini bulabilirsiniz. Ek olarak, lahana, kara lahana ve fıstık ezmesi, A vitamininin bitki bazlı formları olan yüksek düzeyde karotenoid içerir. Ne yazık ki, çoğu insan diyetlerinde bu besin maddelerini yeterince almaz.

Sağlıklı bir diyet ve iyi bir yaşam tarzı, göz sağlığını korumak için önemlidir. Ailenizde maküler dejenerasyon veya katarakt öyküsü varsa, omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri daha fazla tüketmek de gözlerinizi korumaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat