Sendika

Genel Sağlık-İş’ten “Hıfzıssıhha” Tepkisi

Genel Sağlık-İş Sendikası tarafından 2011 yılında kapatılan Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2024 bütçe görüşmeleri kapsamında “Yeniden açıyoruz” sözlerine ilişkin açıklama yapıldı.

Genel Sağlık-İş’ten ‘Hıfzıssıhha’ tepkisi başlığıyla yayımlanan yazıda Genel Sağlık-İş Başkanı Uğur tarafından şu ifadelere yer verildi;

“Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün iktidar tarafından kapatılarak tarihi bir hataya sebep olunduğunun” altını çizerek “Siyasi iktidar, şehir merkezlerinde kapatılan birçok hastane gibi Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü de rant kapılarının kurbanı haline getirmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın 2024 bütçesinin yüzde 11.4’ü şehir hastanelerine aktarılırken kamu hastaneleri hastane yataklarının yüzde 17’sine sahip durumda.”

Uğur; “Hıfzıssıhha Enstitüsü, Covid-19 döneminde belki de uluslararası boyutta geçerliliği olacak bir aşı bulacaktı. Aşılama kampanyaları ve politikaları konusunda Türkiye’nin enstitü dönemleri yakaladığı başarılar ortadayken artık aşı ithal eden ve bunun sonucunda dışa bağımlı bir ülke haline getirildik. Yakın geçmişte yaşadığımız pandeminin iyi yönetilemediği bunun kanıtı” söylemlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu