Mevzuat

Genciz Biz Nedir? Nasıl Kullanılır? 2023

Genciz Biz nedir? Genciz biz, milyonlarca üniversite öğrencisinin hayatında olan bir Gençlik ve Spor Bakanlığı projesidir. Özellikle KYK yurtlarında konaklayan üniversite öğrencilerinin bu projeden haberinin olmaması mümkün değildir.

Ancak birçok özellik barındıran gelişmiş bir portal olsa da Genciz Biz, yoğun kullanım nedeniyle zaman zaman kesintilerin ve şikayetlerin konusu olur. 700 bine yakın öğrencinin KYK yurtlarında kaldığı düşünülürse bu sistemin yurt çalışanlarıyla birlikte yaklaşık 1 milyon insana hizmet verdiği söylenebilir.

Bu açıdan olası kesintiler, hatalar ve bazı öğrencilerin sistemi yoğun kullanımı nedeniyle sistemsel yavaşlıklar oldukça normaldir. Fakat Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl sistemin altyapısını geliştirmeye devam eder. Bundan dolayı Genciz Biz uygulamasının önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi ve altyapı bakımından güçlenmesi beklenir.

genciz biz nedir? nasıl kullanılır? 2023

Genciz Biz Nedir?

Genciz Biz, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin yararlanabileceği bir ücretsiz internet ve hizmet portalıdır. Kimliklerini doğrulayarak portala giriş yapmayı başaran öğrencilere sınırsız internetle birlikte birtakım online hizmetler ve eğitim içerikleri sunulur.

Uygulama üzerinden öğrenciler izin işlemlerini herhangi bir yurt görevlisiyle temas kurmadan gerçekleştirebileceği gibi yurdunda ve başka konumlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen kültürel ve sportif faaliyetlerden haberdar olabilir.

Ayrıca yurt nakil ve yurt kaydı sildirme gibi işlemler için de öğrenciler Genciz Biz uygulamasını kullanır. Böylece hem KYK yurt yönetimleri önemli bir iş yükünden kurtulur hem de öğrenciler yurt kayıtlarını tamamen online olarak yönetebilir.

Genciz Biz Kayıt

Portala kaydolabilmenin tek şartı bir KYK yurdunda aktif bir kaydınızın bulunmasıdır. Ayrıca kaydın tamamlanması için yurdun wifi ağını kullanıyor olmanız gerekir.

Sisteme ilk kez kaydolmak isteyen öğrencilerin şu aşamaları takip etmesi gerekir:

 1. Öncelikle yurt kaydının tamamlanması gerekir.
 2. Daha sonra, yurt sınırları içindeyken yurdun wifi ağına bağlanılmalıdır.
 3. Ağa bağlanılan telefona oturum açma işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğine dair bir bildirim düşer.
 4. Söz konusu bildirime tıklanır.
 5. Çıkan formdaki bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra bir şifre belirlenerek Genciz Biz kaydı anlık olarak tamamlanır.

Sonraki süreçte öğrenci wifi konumunu her terk ettiğinde ve her giriş süresi dolduğunda ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmek için tekrar sisteme giriş yapmalıdır.

genciz biz nedir? nasıl kullanılır? 2023

Genciz Biz Giriş

Genciz Biz giriş işlemi için ilk şart, bir KYK yurdunun kablosuz internetine bağlanmaktır. Dolayısıyla ücretsiz internet imkanı, öğrenci yurdun dışındayken ve yurttan uzakken kullanılamaz. Ancak sistemin sunduğu diğer hizmetlere her yerden erişilebilir.

Genciz Biz girişi için şu aşamaların takip edilmesi gerekir:

 1. Yurt internetine bağlanılmalıdır.
 2. Tarayıcıdan https://gencizbiz.gsb.gov.tr/ adresine gidilmeli ya da yurt internetine bağlandıktan sonra çıkan oturum açma bildirimine tıklanmalıdır.
 3. Kimlik numarası ve önceden öğrenci tarafından belirlenen şifre giriş formuna yazılmalıdır.
 4. Giriş Yap butonuna tıklanarak sisteme giriş tamamlanmalıdır.

Buna ek olarak öğrenciler, giriş sayfasındaki E-Devlet logosuna tıklayarak sisteme E-Devlet üzerinden de giriş yapabilirler.

Genciz Biz KYK Wifi

Sistem tarafından öğrencilere sunulan wifi tamamen ücretsiz ve sınırsızdır. Fakat yine de öğrencilerin bu wifi üzerinden çok yüksek boyutlu dosyalar indirmesine ve interneti amacı dışında kullanmasına yurt yönetimleri tarafından izin verilmez.

Ücretsiz internet hizmetinin asıl amacı öğrencilerin akademik gelişimlerini desteklemek olsa da öğrenciler Genciz Biz sisteminin sunduğu ücretsiz internet sayesinde sosyal mecralarda zaman geçirebilir.

Ayrıca belirli bir süre sonucunda üyeliklerden otomatik çıkış yapıldığını hatırlatmak gerekir. Yani öğrenciler, sistemi kullanmaya devam edebilmek için her birkaç günde bir tekrar sisteme giriş yapmalıdır.

Genciz Biz Wifi Çıkış

Her bir oturum için belirli bir süre tanımlanır ve o sürenin sonuna gelindiğinde Genciz Biz hesabından otomatik çıkış yapılarak internet hizmeti sonlandırılır. Bu nedenle öğrencilerin her birkaç günde bir kez sisteme tekrar giriş yapması gerekebilir.

Öte yandan öğrenciler dilerlerse Genciz Biz paneli üzerinden kendi istekleri doğrultusunda sistemden çıkış yapabilirler.

Genciz Biz Yurt Nakil

Yurt nakil işlemleri için önceden öğrencilerin dilekçe vermesi ve taşınmak istedikleri yurtla mevcut yurtları arasında yoğun bir koşuşturma içine girmesi gerekirken günümüzde işlemler Genciz Biz platformu üzerinden online olarak gerçekleşir.

Öğrenciler paneldeki ilgili bölüme girerek nakil işlemlerini başlatabilir ve nakil taleplerinin son durumunu görüntüleyebilir. Bu sayede ayrıca yazılı bir dilekçe sunulmasına gerek kalmaz.

Fakat online olarak gerçekleştirilen işlemler dilekçe yerine geçtiği için öğrencilerin sistemi büyük bir dikkatle ve ciddiyetle kullanması gerekir.

genciz biz nedir? nasıl kullanılır? 2023

Genciz Biz İzin Alma

Sistemin en aktif şekilde kullanılan özelliği hiç şüphe yok ki izin alma özelliğidir. Öğrenciler, yurtta kalmayacakları geceleri yurt yönetimine bildirmekle sorumludur ve bu bildirim, önceden yalnızca yurt yönetim memurunun odasına gidilerek yapılabilirken günümüzde internet üzerinden çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

Bu sayede öğrenciler halihazırda yurdun dışındaysa izin almak için yurda uğramak zorunda kalmazlar.

Ayrıca öğrenci, izin süresi boyunca nerede kalacağını ve acil durumda yurt görevlisinin kiminle iletişime geçmesi gerektiğini de tamamen online ortamda yurt yönetimine bildirebilir.

Aşağıdaki aşamalar takip edilerek izin alma işlemi gerçekleştirilebilir:

 1. Genciz Biz portalına giriş yapılır.
 2. Menüdeki İzinler yazısına tıklanır.
 3. Yeni İzin Talebi başlıklı butona tıklanır.
 4. Açılan sayfaya izin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, iznin geçirileceği adres ve telefon numarası bilgileri yazılır.
 5. İzin talebimi gönder butonuna tıklanarak talep oluşturulur.

Genciz Biz İzin Alma Kaça Kadar?

Sistem üzerinden aynı gece için izin alma işlemi saat 22:00’a kadar mümkündür. Bu saat geçtikten sonra öğrenciler o gece için izin alamazlar ve son giriş vakti geçmeden yurtta olmalıdır.

Eğer öğrencinin sistem üzerinden izin tanımlamadığı halde geceyi yurdun dışında geçirdiği tespit edilirse çeşitli disiplin cezaları söz konusu olabilir. Nihayetinde birkaç defa izin almadığı halde yurda gitmeyen öğrenci yurttan çıkartılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Bu nedenle öğrencilerin yurda gitmeyecekleri günlerde saat 22:00’a kadar mutlaka sistem üzerinden yurt yönetimine bildirimde bulunması gerekir.

Genciz Biz KYK Kayıt Sildirme

Önceden yurt kaydı sildirme işlemi için öğrencilerin yurt yönetimlerine dilekçe vermesi gerekirken günümüzde bu işlem de online olarak gerçekleştirilebilir.

KYK kayıt sildirme işlemi için şu aşamaların takip edilmesi gerekir:

 1. Genciz Biz portalına giriş yapılır.
 2. Menüden Yurt İşlemleri seçeneğine tıklanır.
 3. Yurt Kayıt Silme Talebi yazısına tıklanır.
 4. Açılan sayfadaki boşluklar eksiksiz şekilde doldurulur.
 5. Onayla yazısına tıklanarak kayıt silme talebi gerçekleştirilir.

Personel sağlık haberlerinin en güvenilir adresi Sağlık Ağı ile sağlık camiasının gündem gelişmelerini takip edebilir, mevzuat bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu