Gündem

Fransa’da Acil Servise Kabul Edilmeyen Kadın Fenalaşarak Hayatını Kaybetti

Fransa’nın Indre-et-Loire bölgesindeki Fondettes kasabasında, hastanenin acil servisine alınmayıp evine gönderilen bir kadının, evinde ambulans beklerken yaşamını yitirmesi tepkilere yol açtı.

Fransız basınında çıkan haberler doğrultusunda, nefes darlığı problemiyle yakınındaki Alliance à Saint-Cyr-sur-Loire Hastanesinin acil servisine başvuran 60 yaşlarındaki kadın, “sadece ambulansla gelenler tedavi edilir” kuralından dolayı evine gönderildi. Evine dönüp ambulansa ihbarda bulunan kadın, bu sırada beklerken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Siyasetçiler ve doktorlar olay karşısında tepkili

Fransa’da tanınan politikacılardan Seine-Saint-Denis milletvekili Thomas Portes olay hakkında, “Acile kabul edilmediği için öldü. Korkunç.” ifadesini kullandı.

Haute-Vienne bölgesi milletvekili Damien Maudet de Sağlık Bakanı Francois Braun’a sesini duyurarak “Yol haritanızda bir değişiklik yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor.” sözlerini kullanarak tepkide bulundu .

Paris Hotel-Dieu Hastanesi’nde görevini icra eden acil servis doktoru Gerald Kierzek ise ülke çapında son dönemlerde bu ve benzeri durumların sıklıkla yaşanmaya başladığına dikkat çekerek bu durumun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Seine-Saint-Denis bölgesinde görev yapan acil doktoru Christophe Prudhomme de buna benzer olayların son zamanlarda artmasının altını çizerek, “İşte bu, devam eden felakete bir örnek” sözlerini kullandı.

Olay hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Bunların yanı sıra bölgede pratisyen hekim ve sağlık personellerinin sayısının yeterli olmamasından dolayı haftalardır, hastanelerin gelen hastaların bir çoğunu geri gönderdiği öğrenildi. Fransa’da görev yapan pratisyen hekimler, iş şartlarının kötüye gitmesini protesto etmek ve konsültasyon ücretlerinin artışı istemiyle greve giderek hafta başından bugüne dek muayenehanelerinin kapılarını kapattı.

Yarın İçin Doktorlar Topluluğunun çağrısıyla başlatılan grevin 2 Ocak 2023’e kadar devam edeceği tahmin ediliyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat