EYT'lileri Neler Karşılayacak

EYT’lileri Neler Karşılayacak

1999, 8 Eylül‘de yürürlüğüğe giren 4447 sayılı yasa sonucunda emeklilik için aranan toplam sigorta süresi erkekler için 25, kadınlar için 20 ve 5.000 gün prim şeklinde belirlenmişti. Bu konuların yanına ek olarak şuan gündem de kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş şartı konulması konuşuluyor. 1999, 8 Eylül’den önce sigortası başlayanların yeni şartlara uyumu da kademeli olarak belirlendi. Özetle emekli olabilmek için; sigorta süresi, prim ödemeleri ve yaş şartlarını yerine getirmiş olmak gerekiyor.

“EYT’liler Merakla Yeni Düzenlemeyi Bekliyor”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özcan, bu zamanlarda, sigortalılık süresi ve prim ödeme günü tamamlandığı halde yaşı bekleme durumunda bulunan EYT‘lilerin büyük ilgiyle yeni düzenlemeyi beklediklerini söyledi.

eyt'lileri neler karşılayacak

“2022 Aralık Ayında Yeni Güncelleme Açıklanacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yeni güncellemenin 2022 Aralık ayında açıklanacağını söyledi. Kanunun yürürlüğe girdiği 1999 senesinde SSK‘lı, BAĞ-KUR‘lu ve Emekli Sandığı iştirakçisi olmak üzere sigortalı aktif olarak çalışan sayısının aşağı yukarı 11 milyon kişi olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özcan,

Aynı tarihte toplam emekli sayısı yaklaşık 6 milyon kişidir. 2022 yılında emekli sayısı yaklaşık 13 milyon kişiye ulaşmıştır. Yani geçen 23 yılda emekli sayısı 7 milyon artmış ve 1999 yılında çalışan 11 milyon kişinin 7 milyonu emekli olmuştur. Özellikle BAĞ-KUR ve yurt dışı prim ödeme kaynaklı ödemeler, EYT’li kişi sayısını zorlaştırıyor. Ülkemizde 4 milyon civarı EYT’li olduğu tahmin ediliyor.” söylemlerinde bulundu.

EYT’lileri Neler Karşılayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir