Gündem

Erzak Yardımı Başvuru 2023

Erzak yardımına ihtiyaç duyan kişi ve ailelerin 2023 yılında müracaat edebileceği çok sayıda kurum ve kuruluş vardır. Gıda yardımı yapmak üzere her yıl geniş bir bütçe ayıran bu tür kurum ve kuruluşlar başvuruları tek tek değerlendirir ve ihtiyaç sahiplerine erzak kolisi ulaştırır.

Fakat erzak yardımının gerçekten ihtiyacı olan kişiler için meydana getirilmiş bir yardım çeşidi olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla çok fazla ihtiyacı olmayan kişilerin bu yardımdan yararlanması gıda yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına engel olabilir.

Zaten kurum ve kuruluşlar ilgili başvuruları değerlendirir ve uygun görmedikleri başvuruları reddederler. Bundan dolayı gerçek ihtiyaç sahiplerinin bu tür yardımların tamamına başvurmaları tavsiye edilir.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu 2023

Erzak yardımına ihtiyaç duyan vatandaşların öncelikli olarak başvurabileceği kurum ve kuruluşların başında belediyeler gelir. Hem ilçe belediyeleri hem de büyükşehir belediyeleri bütçeleri kapsamında gıda yardımı yapar.

erzak yardımı başvuru 2023

Vatandaşlar doğrudan belediyelere başvurarak bu yardıma başvuru yapabileceği gibi çoğu zaman internet üzerinden de başvuru gerçekleştirebilirler.

Erzak yardımı başvurusunu E-Devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama isimli bir E-Devlet hizmeti hayata geçirilmiştir.

Bu sayede vatandaşlar belediyeleri ziyaret etmek zorunda kalmadan, E-Devlet şifrelerini kullanarak gıda yardımı başvurularını tamamlayabilirler.

İBB Erzak Yardımı

Bazı belediyeler erzak yardımına ihtiyaç duyan ve E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar için özel internet sayfaları hazırlamıştır.

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayına alınan Sosyal ve Ekonomik Destek Programı isimli internet sitesi, vatandaşların E-Devlet şifresine ihtiyaç duymadan erzak yardımı başvurusu yapabilmelerini sağlar.

İstanbul’da ikamet eden kişiler aşağıdaki adımları takip ederek online olarak gıda desteğine başvuru yapabilirler.

 1. SEDEP Online Başvuru formu açılır.
 2. Kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi ve COVID 19 durumu bilgileri forma girildikten sonra alt kısımdaki metinler onaylanır.
 3. Kaydet ve Devam Et butonuna tıklanır.
 4. Açılan sayfaya güncel iletişim bilgileri eksiksiz şekilde girildikten sonra Devam Et butonuna tıklanır.
 5. Son bölümde yer alan ön tespit soruları yanıtlandıktan sonra Başvuruyu Tamamla butonuna tıklanarak başvuru tamamlanır.

Online başvuru yapmakta zorlanan kişiler doğrudan İBB’ye giderek başvurularını yüz yüze de gerçekleştirebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik’te büyük bir gıda ve yardım dağıtım merkezi vardır. Belediyeye ulaşan gıda yardımı talepleri bu merkezde koordine edilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere bu merkezden yola çıkar.

Gıda yardımı ön başvurusu Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler sayfasındaki form doldurularak ya da aynı sayfanın en altında yer alan Başvuru Noktalarımız butonuna tıklanarak adreslerine ulaşılabilecek belediyenin çeşitli ilçelerdeki yardım merkezlerine müracaat edilerek erzak yardımı başvurusunu yüz yüze gerçekleştirilebilir.

erzak yardımı başvuru 2023

Bursa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Bursa sınırları içinde ikamet eden kişiler Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne erzak yardım talebinde bulunabilirler. Başvurular doğrudan belediyeye giderek yüz yüze ya da aşağıdaki adımlar takip edilerek online ortamda gerçekleştirilebilir.

 1. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru sayfası açılır.
 2. Form, başvuru sahibinin kişisel bilgileriyle doldurulur.
 3. Talebiniz başlığı altından Kart16 seçeneği işaretlenir.
 4. Ön Başvuru Oluştur butonuna tıklanarak başvuru tamamlanır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamında barınma ve gıdaya ihtiyaç duyan ailelere ihtiyaçları doğrultusunda yardım yapılır. Bu yardım genellikle Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yapılsa da erzak yardımı başvurusu ihtiyaç durumunda yıl boyunca devam eder.

Söz konusu gıda yardımıyla ilgili başvurulması gereken kurumlar valilikler ve kaymakamlıklardır. Çünkü bahsi geçen bu yardım, valilikler ve kaymakamlıklar tarafından koordine edilir.

Valilik Gıda Yardımı

Gıda yardımına ihtiyaç duyan kişilerin ve ailelerin belediyelerden sonra başvurabilecekleri bir diğer kurum da valiliklerdir. Fakat bazen valilikler kişileri kaymakamlıklara yönlendirebilir. Yine de ihtiyaç sahiplerine valiliklere ve kaymakamlıklara ay ayrı başvuru yapmaları tavsiye edilir.

Bu başvuru, online olarak yapılamaz. Başvuru sahibinin doğrudan ilgili valiliği ziyaret etmesi gerekir.

Kaymakamlık Gıda Yardımı

Kaymakamlıklar genellikle özel bir gıda yardım programın sahip değildir ve üst kurumlarını yardım bütçelerini muhtarlarla işbirliği içinde organize etmekle yükümlüdür. Fakat bazen hayırsever iş insanları kaymakamlıklarla iş birliği yaparak ilçedeki ihtiyaç sahiplerin gıda yardımında bulunmak isteyebilir.

Bu nedenle ihtiyaç sahiplerinin mutlaka yaşadıkları bölgenin kaymakamlığına da erzak yardımı talebiyle başvuru yapması tavsiye edilir.

Dernek ve Vakıf Gıda Yardımları

Belediyelerin ve kaymakamlıkların yanı sıra sivil toplum kuruluşları da ihtiyaç sahiplerine yardım eder. Türkiye’de gıda yardımı dağıtan çok sayıda dernek ve vakıf mevcuttur.

Aşağıda aktif olarak gıda yardımı yapan bazı dernek ve vakıfların yardım programlarına ilişkin detaylı bilgiler paylaşılmıştır.

erzak yardımı başvuru 2023

VGM Kuru Gıda Yardımı

81 ilde gerçekleştirilen bu yardıma sosyal güvencesi bulunmayan veya toplam geliri net asgari ücretten fazla olmayan aileler başvurabilir. Ayrıca 65 yaş aylığı alan kişiler de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından dağıtılan gıda yardımlarından yararlanabilir.

Başvuru, ilgili başvuru formunun doldurulması ve posta yoluyla ya da şahsen en yakın bölge müdürlüğüne teslim edilmesiyle gerçekleştirilir. Ayrıca başvuru sahibi şayet 18 ile 65 yaş arasındaysa Türkiye İş Kurumu iş başvuru belgesinin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Başvurusu olumlu değerlendirilen kişiler aralıksız 5 yıl boyunca bu hizmetten yararlanabilirler. VGM tarafından yardım paketleri 1-2 kişilik aileler için 14 kg, 3-4 kişilik aileler için 21,5 kg ve 5+ kişilik aileler için 28,5 kg olacak şekilde hazırlanır.

Kızılay Gıda Yardımı

Türkiye’nin en köklü hayır kuruluşlarından bir tanesi olan Kızılay, her ay çok sayıda aileye erzak yardımı yapar. Bu kuruluştan erzak yardımı almak isteyen kişilerin şehirlerinde Kızılay şubesini ziyaret etmeleri ve yüz yüze başvuru yapmaları gerekir.

Ayrıca kuruluşun 168 numaralı telefon hattına ulaşılarak gıda yardımlarıyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Ahbap Gıda Yardımı

Son yıllarda hızla büyüyen ve sanatçı Haluk Levent öncülüğünde adından söz ettiren bir yardım kuruluşuna dönüşen Ahbap, 81 şehirde gıda yardımları yapar.

Ahbap erzak yardımı başvurusu tamamen online olarak aşağıdaki adımlar takip edilerek ya da derneğin sosyal medya hesaplarına ulaşılarak yapılabilir.

 1. Ahbap resmi internet sitesi ziyaret edilir.
 2. Sağ üst kısımda bulunan Yardım Talep Et butonuna tıklanır.
 3. Alt kısımda yer alan Yeni Hesap Oluştur butonuna tıklanır.
 4. Açılan forma gerekli bilgiler girilerek Oluştur butonuna tıklanır.
 5. E-posta onayı tamamlandıktan sonra Ahbap hesabına giriş yapılır.
 6. Üyelik panelinden Gıda Destek Başvurusu seçeneğine tıklanır.
 7. Talep edilen belgeler sisteme yüklenerek başvuru tamamlanır.

Daha sonra kişiler, başvuru sonuçları hakkında SMS ve e-mail yoluyla bilgilendirilirler. Başvurunun olumlu sonuçlanması için kişilerin gerekli belgeleri eksiksiz şekilde sisteme yüklemeleri çok önemlidir.

Diğer Erzak Yardımları

Türkiye’nin her şehrinde çok sayıda yardım derneği bulunur ve bu derneklerin önemli bir kısmı gıda yardımı yapar. Bu nedenle gıda yardımına ihtiyaç duyan kişiler için yerel derneklere başvurmak çok önemlidir.

Diğer yandan yaşanılan ilçe belediyesinin internet sitesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Çünkü bazı ilçe belediyeleri kendi internet siteleri üzerinden yardım başvurularını toplar ve değerlendirmeye alır.

2023 yılında ünlü iş insanlarına ve sanatçılarına da erzak yardımı başvurusu yapılabilir. Çünkü sanatçılar ve iş insanları gelirlerinin bir kısmını hayıt işlerine ayırmak ister. Dolayısıyla kişiler, yaşadıkları şehrin ünlü simalarına ulaşarak gıda yardımı taleplerini uygun bir üslupla aktarabilirler.

En güvenilir ve son dakika personel sağlık haberlerinin tek adresi Sağlık Ağı ile gelişmelerden haberdar olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu