Gündem

YÖK Başkanı Erol Özvar, YKS 2022’de Barajın Kaldırılması Hakkında Konuştu

Prof. Dr. Özvar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde gerçekleştirdiği ziyaret sonrası, tıp fakültesi öğrencileriyle hoş bir sohbet gerçekleştirdiğini belirtti.

“Barajların Kaldırılması Hem Öğretmenler Hem De Öğrenciler Tarafından Memnuniyetle Karşılandı”

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi barajlarının kaldırılmasının hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi..

Sağlık Bakanlığı ile Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) kontenjanları konusunda yaptıkları çalışmadan öğrencilerin memnun olduğunu vurgulayan Özvar, TUS kontenjanları ile daha fazla sayıda doktorun uzmanlık yapacak olmasının kendileri için de güzel bir ilerleme olduğunu söyledi.

Özvar, hafta sonu yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın öğrenciler için hayırlı olmasını diledi ve sözlerine devam etti:

Başarılı bir sınav olduğunu anlıyoruz. Öğrencilerimizin ve ailelerinin yüzlerinin gülüyor olması YÖK olarak bizleri fevkalade sevindirdi. 3 milyon 250 bin civarında öğrencinin bu sınava girerek ter akıtması, üniversitelerimize girme çabası her şeyden önce takdire şayandır. Bu sınava giren, kazanacak ve kazanamayacak bütün öğrencilerimizi tebrik etmek isterim. Hakikaten büyük çaba sarf ettiler. Aynı ölçüde aday öğrencilerimizin ailelerini de kutluyorum ve tebrik ediyorum. Onlara da bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hakikaten sınavın kendisi zor bir şey.

YKS ile ilgili bazı düzenlemeler yaptıklarına dikkati çeken Özvar, sınavda Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi barajlarını kaldırarak sınav süresini uzattıklarını söyledi.

“Üniversitelerin temel görevi öğrencilere koçluk yapmak”

Özvar, düzenlemenin memnuniyetle karşılandığını tekrar belirterek, şunları ekledi:

Yeni düzenlemenin gerek öğrencilerimiz gerekse öğretmenlerin nezdinde fevkalade memnuniyet meydana getirmiş olması aldığımız kararın doğru olduğunu gösteriyor. Öğrencilerimiz daha da rahatlamış ve psikolojik olarak kendilerini güvende hissederek sınavlara girdiler, gerçekten kazanmak için gayret sarf etmiş oldular. Bu uygulamamızla her daim söylediğim gibi aslında tercih yapan öğrenci kitlesinin tabanını genişletmek istedik.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu