Gündem

Emekli Hemşire Otobüste Fenalaşan Kadına İlk Müdahaleyi Yaptı

Mersin’de bir otobüs yolculuğu sırasında kalp rahatsızlığı geçiren bir kadın için ilk yardımı emekli bir hemşire gerçekleştirdi. Otobüs şoförü, hastaneye zaman kaybı yaşamamak için hızla harekete geçerek rahatsızlanan kadını hastaneye ulaştırdı.

48 yaşındaki Nurgül Can, Avgadı yaylasından Erdemli ilçesine gitmek üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir otobüse bindi. İlçeye yaklaşık 10 kilometre kala, Can kalp rahatsızlığı nedeniyle fenalaştı. Bu sırada otobüsün içinde bulunan emekli hemşire Sevim Özbay, hemen müdahalede bulundu.

Özbay ayrıca, Can’ın acil olarak hastaneye gitmesi gerektiğini otobüs şoförüne iletti. Otobüs şoförü Adnan Çaylar, zaman kaybı yaşanmaması için ambulansı beklemek yerine hızla ilgili amirlere durumu bildirerek Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne doğru yola çıktı. Hastanede bekleyen sağlık ekibi, Nurgül Can’ı acil servise aldı ve tedavi altına aldı.

Daha önce kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü öğrenilen Can’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Emekli ebe olduğu öğrenilen Sevim Özbey, “Yolcu rahatsızlanınca hemen yardıma koşmak istedim. Onu o şekilde bırakamazdım. Elimden geldiği kadar yardım ettim. Hastaneye yetiştirdik” şeklinde konuştu.

Olayların ardından otobüs şoförü Adnan Çaylar, “Avgadı-Erdemli seferini yaparken bir yolcunun fenalaştığını gördük. Aracımızda bulunan bir emekli hemşire müdahale etti ve hastaneye hemen gitmesi gerektiğini söyledi. Ambulansın gelmesi zaman alacağı için amirlerimi aradım ve hastaneye götürmek istediğimi söyledim. Diğer yolcularımızın da canını tehlikeye atmadan acile götürdük. Gerekli müdahaleyi yaptılar. Biz insanlık görevimizi yaptık” ifadelerini kullandı. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu