featured

EMDR Nedir? EMDR Tedavisi Nasıl Uygulanır?

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

İçindekiler

EMDR Terapisi Nasıl Çalışır?

EMDR’ye (Adaptif Bilgi İşleme Modeli) göre beyin, her yeni deneyimle gelen bilgiyi işlemek ve işlemek için fizyolojik temelli sistemler kullanır. Duygular, düşünceler, duyumlar, görüntüler, sesler ve kokular gibi bilgileri işler ve bütünleştirir ve bunları ilişkili bellek ağlarına bağlar. Bu şekilde, öğrenme uygulamalı deneyim yoluyla gerçekleşir. Toplanan bilgiler, gelecekteki yazışmaları uygun şekilde yönlendirmek için saklanacaktır.
Bu sistem düzgün çalıştığında, zihinsel sağlığı ve öğrenme yoluyla insan gelişimini desteklediği için uyarlanabilir bir uyarlanabilir mekanizma olarak kabul edilir. Doğal afetler, kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi yaşamdaki büyük travmaların yanı sıra özellikle çocukluk döneminde her türlü travmatik etkiyi yaşamak. Günlük yaşamdaki olumsuz olaylar şiddete dönüşebilir.
Göz hareketi duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi, yeni bakış açıları ile olumlu inançlar ve olumlu duygular uyandırarak hastanın kendisine, ilişkilerine ve dünyaya bakışını olumlu yönde geliştirir, kişisel gelişim sağlar.

EMDR Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

EMDR öncelikle yoğun kaygı ve korku için kullanılır, ancak günümüzde birçok ruhsal hastalık için mevcut bir tedavi yöntemidir. EMDR’nin kullanıldığı bozukluklar şunlardır:

  • EMDR terapisi, kendinizi kaza, deprem, savaş, taciz ve şiddet gibi travmatik olayların yıkıcı etkilerinden kurtarmanızı sağlar.
  • EMDR terapisinin etkili olabileceği bir başka alan da olumsuz yaşam deneyimleridir.
  • Ayrıca yaşadığımız travmalar ve olumsuz yaşam olayları da anksiyete bozuklukları, depresyon, öfke ve nöbetlere yol açtığı için EMDR terapisi ile tedavi edilebilir.
  • EMDR terapisi de Aile içi çatışmalar, boşanma veya okuldaki zor olaylar gibi kriz deneyimleri. Kaygı bozuklukları ve fobiler için de etkilidir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR terapisi sekiz aşamalı, üç boyutlu (geçmiş, şimdi, gelecek) bir protokol kullanır. Amaç, geçmiş anıları yeniden işlemek, mevcut semptomları tedavi etmek ve gelecekte karşılaşabilecekleri benzer problemler karşısında kazandıkları olumlu inançlar ve duygularla geliştirilen yeni bakış açılarına rehberlik etmektir.

EMDR tedavisi kaç seansta tamamlanır?

Her şeyden önce, EMDR terapi sağlayıcılarının terapist ve danışan arasında iyi bir ilişki geliştirmesi gerekir. EMDR terapisinin süresi, hastanın ruhsal durumu, başka psikiyatrik komorbiditelerin varlığı, travmanın karmaşıklığı ve hastanın psikososyal destek sistemi tarafından belirlenir. Bu terapide bazı problemler tek seansta çözülebilir ancak önerilen üç seans duygu ve düşüncelerinizi işlemek içindir. Karmaşık travmalar için 8-10 seans gerekebilir.

EMDR Nedir? EMDR Tedavisi Nasıl Uygulanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir