Gündem

El yıkamak solunum ve bağırsak hastalıklarını engelliyor.

El yıkama alışkanlığı, insanları günlük hayatın getirdiği bir çok farklı hastalık ve sorunlardan koruyabiliyor. Düzenli ve gerekli hallerde yapılan doğru el yıkama, hastalıklardan korunmak için önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor.

El Yıkamanın Önemi

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar “Ellerimizi yıkarken 10-15 saniye iyice ovalamalı, parmak aralarını ve tırnak altlarını iyice temizlemeliyiz. Toplam el yıkama süremizin 40-60 saniye olması gerekiyor.

ekran resmi 2022 10 14 18.35.43

El yıkamak, solunum ve bağırsak hastalıklarını yüzde 25 ile 50 oranında azaltabiliyor. Ellerimizi yıkarken 10-15 saniye iyice ovalamalı, parmak aralarını ve tırnak altlarını iyice temizlemeliyiz. Toplam el yıkama süremizin 40-60 saniye olması gerekiyor. El hijyenine yönelik küresel ilgiye rağmen dünya çapında çok sayıda insan, suya sabuna erişemiyor. Afrika’da her dört haneden yalnızca birinde sabun ile el yıkanabiliyor. Su ve sabunla el yıkamak, hastalıkların bulaşmasını engellemek için en uygun maliyetli ve etkin bir yöntemdir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu