Gündem

Eczanelerde Bulunamayan İlaçların İhracatı Askıya Alındı

Bakan Koca, sosyal medya hesabı üzerinden, ilaç tedariği konusundaki sıkıntıların çözümüne yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaptı. Bu çözümün üreticiler adına yeni kur düzenlemesi, piyasada pek bulunmayan ilaçların ihracatının bir süreliğine askıya alınması ve ilaç ham madde alımının güvenilir şartlara kavuşması olarak üç adımdan oluştuğunu bildiren Koca, “Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz.” söyleminde bulundu.

Bakan Koca, “hastalarımızın içi rahat olsun” mesajı konulu paylaşımında, şunları aktardı:

“İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik. Kararımıza saygıları için, ilaç üreticilerimize teşekkür ederim. İlaçta sorun çözülüyor. Temininde zorluk yaşanan ilaçların üretimini artırmak üzere, ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardık. Bazı ilaçların temininde zorluk, yurtdışı kaynaklı hammadde sorunundan kaynaklanıyor. İlaç şirketlerimiz, hammadde alımı için harekete geçmeye hazır.

İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu