Gündem

Ebola Virüsünde Ölü Sayısı 29’a Yükseldi

Uganda’da 20 Eylül’de ilan edilen Ebola salgınında ölü sayısı gitgide artıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, Uganda’daki Ebola salgınına değinerek, şu ana kadar 29 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 63 doğrulanmış muhtemel vaka olduğunu belirtti. Salgında şu ana kadar 10 sağlık personelinin enfekte olduğunu aktaran Ghebreyesus, enfekte olan 4 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, 4 sağlık personelinin ise iyileştiğini ve takibe alındığını açıkladı.

Ebola tehlike yayıyor

Ghebreyesus yaptığı açıklamada DSÖ’nün acil durum fonundan Uganda’daki salgın için 2 milyon dolar ayırdıklarını belirtti. Ek uzmanlar, malzeme ve kaynaklar göndererek Uganda Sağlık Bakanlığını desteklemek için ortaklarla birlikte çalıştıklarını aktardı.

Ghebreyesus, “Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki son Ebola salgınlarını engellemek için başarıyla kullanılan aşılar, Uganda’daki salgından sorumlu olan Ebola virüsü türüne karşı etkili değil. Ancak, bu virüse karşı çeşitli aşılar geliştirme aşamasındadır ve bunlardan ikisi, Uganda hükümetinden düzenleyici ve etik onayları bekliyor. Önümüzdeki haftalarda Uganda’da klinik denemelere başlayabilir” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat