Gündem

Dünyada Düşüşe Geçen HIV Türkiye’de Artıyor: Gizli Pandemi Gibi

Dünyada düşüşe geçen HIV vakaları Türkiye’de artıyor. Bu hastalar başka nedenlerle tedavi görürken tesadüf eseri tespit ediliyor. Erken teşhis ve düzenli tedavi hastaların hayatını kolaylaştırıyor.

Dünya genelinde 38 ila 40 milyon kişi ölümcül olabilen AIDS enfeksiyonu taşıyor. Vaka sayısı küresel ölçekte düşüşe geçerken Türkiye’de ise olumsuz bir tablo söz konusu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde son dönemde her hafta yeni vakalar tespit ediliyor ve bu vakaların çoğu tesadüfen bulunuyor.

NTV’den Melike Şahin’in haberine göre, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, “Polikliniğe her hafta 1-2 tane yeni hasta geliyor. Bunların bir kısmı gerçekten hastalığın başında olan kişiler bir kısmı da çok geç tanıda olan insanlar. Aslında bambaşka şikayetlerle bambaşka bölümlerde buluyoruz. Çünkü o hastaneye o tetkik için yatmış oluyor ve HIV enfeksiyonun pozitif olduğunu görüyoruz .Bu konuda çalışan hekimlere ulaştığı için onlar için sayısı fazla. Ama tabii ki sıra dışı bir fazlalık ve bir yandan da test yapılmasını teşvik açısından önemli. Çünkü enfeksiyonu olup da bulaştırmaya devam eden, aynı zamanda bilmeyen çok kişi var.  O nedenle gizli pandemi gibi konuşuluyor bizim aramızda da.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın sürecinde HIV testi yaptıranların sayısı azaldı. Damgalanma ve ayrımcılığa maruz kalma korkusu, hastalıktan şüphe duyanların da testten uzak durmasına, tanı almamasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Akhan, “HIV öyle bir enfeksiyon ki 10 yıl hiçbir şikayet yapmadan normal hayatın sürdürülmesini sağlıyor. Ama bu şekilde devam ederken immün sistemi yıpratıyor. Sürekli bir savaş oluyor. İmmün yaşlanma deniyor buna. Eğer 10 yılı geçirmişse hastanın geri dönüşü çok zor oluyor. Mutlaka üzerine gidilmesi gereken anonim test merkezleri olsun insanlar rahatlıkla bunu çünkü bu da bir mücadele.” diye konuştu. (Kaynak: ntv.com.tr – Melike Şahin)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu