Gündem

Dünyada 320 Milyon Kişinin Hepatit B ve C Hastası Olduğu Düşünülüyor

Viral Hepatitle Savaşım Derneği ile Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği, “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” kapsamında Beyoğlu’ndaki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karasu, viral hepatitlerin tüm dünyada ve ülkede önemli halk sağlığı sorunlarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Zeki Karasu, “Dünyada yaklaşık 250 milyon kişinin Hepatit B, 70 milyon kişinin de Hepatit C hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bizim ülkemizde de Hepatit B’lerin toplumda görülme sıklığı yüzde 4 civarındadır.” diye konuştu.

Hepatit virüslerinin bütün dünyada çok sayıda insanı etkileyerek hasta ettiğini ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karasu, “Dünyada yaklaşık 250 milyon kişinin Hepatit B, 70 milyon kişinin de Hepatit C hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bizim ülkemizde de Hepatit B’lerin toplumda görülme sıklığı yüzde 4 civarındadır. Hepatit C için bu rakam yüzde 0,5 ile 1 arasında değişmektedir. Bu gözle bakıldığında yüzde 4 Hepatit B, yüzde 1 Hepatit C kabaca yüzde 5 civarında insanımız hepatitlerle hasta edilmiş durumdadır.” dedi.

Prof. Dr. Zeki Karasu, kuaför, berber, dövme salonları gibi yerlerde birden çok kişide aynı materyallerin kullanıldığı uygulamalarda sterilizasyona karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

“Viral hepatitler çok sessiz, sinsi seyredebiliyorlar”

Prof. Dr. Karasu, toplu yaşam alanlarında da bulaş riskinin yüksek olduğuna değinerek, bu alanlarda çalışan ve yaşayan kişilerin çok dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etti.

Yaptırılan herhangi bir manikür veya piercing işleminin ardından bulaş yaşanabileceğini kaydeden Karasu, “İnsanların bir kısmında sarılık, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilirken önemli bir kısmında bu belirtilerin hiçbirisi ortaya çıkmayabiliyor. Viral hepatitler çok sessiz, sinsi seyredebiliyorlar. Bu da bunların insanlar tarafından tanınmasını güçleştiren durumlar.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Karasu, Türkiye’nin viral hepatitlerle savaşım konusunda devlet politikası geliştirmiş dünyadaki sayılı ülkelerden bir tanesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmet Güner de Türkiye’de tedaviye erişiminin önünün açık olduğunu söyleyerek, “Hem Hepatit B’de hem de Hepatit C’de tedaviye erişim ücretsiz bir şekilde devlet tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla yeter ki biz hastalarımıza tanı koyabilelim. Tedaviyle onları buluşturmamızın önünde herhangi bir engel yok.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu