Sağlık Makaleleri

Dünya Genelinde 2022 İla 2050 Yılları Arasında Yaşam Beklentisi Artacak: İşte Detaylar

Bilim insanları dünya genelinde tahmin edilen yaşam süresinin, 2022’yle 2050 yılları arasında yaklaşık olarak 5 yıl kadar artacağını düşünüyor.

Dünya genelinde öngörülen yaşam süresinin, 2022’yle 2050 yılları arasında yaklaşık 5 yıl kadar artması bekleniyor. Öte yandan, en yüksek artış beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu bölgelerde görüleceği öngörülüyor. Yeni araştırmanın önemli bulgularından biri de beklenen yaşam süresi artmasına rağmen bu yılların sağlıklı bir şekilde geçmeyecek olmasıdır.

Söz konusu araştırmaya göre insan ömrü bu yıllar arasında erkeklerde 4,9 yıl, kadınlarda ise 4,2 yıl artacak. Kadınların beklenen yaşam süresi 76,2 yıldan 80,5’e, erkeklerin yaşam süresi ise 71,1’den 76’ya yükselecek. 2021 Küresel Hastalık Yükü Çalışmasından elde edilen verilere göre, 204 ülkede incelen risk faktörleri arasında en yüksek artışın beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu bölgelerde görüleceği kaydedildi. Buna göre ülkeler arasındaki beklenen yaşam süresi farkı da azalmış olacak.

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarlarından Dr. Chris Murray, “Beklenen yaşam süresindeki genel artışa ek olarak beklenen yaşam süresi eşitsizliğinin coğrafyalar arasında azalacağını tespit ettik” ifadesini kullandı.

Bilim insanları dünya genelinde beklenen bu artışın kardiyovasküler hastalıklar, COVID-19 ve bulaşıcı hastalıkları önlemeye yönelik halk sağlığı tedbirlerinden kaynaklandığını söylüyor. Yeni araştırmanın önemli bulgularından biri de beklenen yaşam süresi artmasına rağmen bu yılların sağlıklı bir şekilde geçmeyecek olmasıdır. Yine araştırmaya göre “sağlıklı yaşam süresi” 2022’den 2050’ye kadar 64,8 yıldan 67,4’e çıkarak yalnızca 2,6’lık bir artış gösterecek. Bahsi geçen artış beklenen yaşam süresinin neredeyse yarısına denk gelmektedir. (Kaynak: ntv.com.tr – Tuğba Öztürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat