Gündem

DSÖ’den Şekerli İçecekler İçin Vergilendirme Çağrısı

dsö'den şekerli i̇çecekler i̇çin vergilendirme çağrısı

DSÖ, şekerle tatlandırılmış içecekler için ilk defa hazırladığı vergi kılavuzunu yayımladı.Kılavuz, dünyanın dört bir yanındaki en az 85 ülkenin şekerle tatlandırılmış içeceklere vergi getirdiğini ve Meksika, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’nın bunu başarıyla uyguladığını söyledi.

DSÖ Sağlık Geliştirme Direktörü Ruediger Krech, “Şekerli içecekler üzerindeki vergiler sağlığı desteklemek adına güçlü bir araç olabilir. Bu vergiler hayat kurtarırken ve hastalığı önlerken, sağlıkta eşitliği destekleyebilir ve ülkeler için gelir kaynaklarını harekete geçirebilir. Bu gelirler, evrensel sağlık güvencesini gerçekleştirmek için kullanılabilir” dedi.

Ülkelere Vergi Çağrısı

Kılavuz, özellikle şekerle tatlandırılmış içecekler olmak üzere tütün ve alkolün vergilendirilmesinin hastalık, yaralanma ve ölüm riskini azalttığının gösterildiğini ve şekerli içeceklerin vergilendirilmesinin de üreticileri ürünlerini değiştirmeye teşvik edebileceğini vurguladı.

Vergilendirmenin şekerli içeceklerin fiyatını artırırken tüketici talebini azaltacağına işaret edilen kılavuzda, küresel çapta şekerli içeceklere konulan yüzde 50 verginin, 50 yıl içinde dünya ekonomisine 1,4 trilyon ABD doları ek gelir getirebileceği belirtildi.

Kılavuz, üye devletleri şekerli içeceklere vergi getirmeye, mevcut vergileri artırmaya ve bu tür sağlıksız içeceklere olan talebi azaltmak için önlemler almaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu