Gündem

DSÖ’den Covid-19’un Yeni Varyantı Hakkında Açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’un “BA.2.86” isimli varyantının taşıdığı çok sayıdaki mutasyondan dolayı “gözlem altındaki varyant” olarak yeniden güncelledi.

DSÖ’den COVID-19’un “BA.2.86” varyantı hakkında yazılı açıklaması şöyle; “Taşıdığı çok sayıda mutasyon nedeniyle bugün Covid-19’un BA.2.86 varyantını ‘gözlem altındaki varyant’ olarak belirlendi. Şimdiye kadar, birkaç ülkeden varyantın yalnızca birkaç örneği rapor edildi.

DSÖ, varyantın yayılma boyutuna ilişkin henüz bir sonuca ulaşamadıklarını, bu nedenle daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını, ancak “BA.2.86″ varyantının dikkat çekici seviyede ilerlediğini kaydetti.

DSÖ; “Daha fazlasını öğrendikçe ülkeleri ve halkı bilgilendireceğiz” ifadesini kullandı.

DSÖ açıklamasında, şu anda 3 “izlenmesi gereken” ve 7 “gözlem altındaki” COVID-19 varyantını takip ettiği kaydedildi. Covid-19’un mutasyona uğramaya ve yayılmaya devem ettiğini belirten DSÖ, ülkelere yeniden çağrıda bulundu.

“Varyantta istikrarlı artış devam ediyor”

DSÖ, 9 Ağustos’ta Eris varyantı hakkında bir rapor yayımlamıştı. Söz konusu rapora göre, önceden “gözlem altındaki varyant” olan ve statüsü “izlenmesi gereken varyant” olarak değiştirilen Eris‘in yayılma halinde istikrarlı bir artış olduğu bildirilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşımı yapılmıştı. Bu varyantın özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu