Gündem

DSÖ: Sıcak Hava Dalgası Korkutucu ve Kıyametle Alakalı

Kluge, sıcak hava dalgası ile Avrupa’da görülen ölüm vakalarını değerlendirdi. İklim değişikliğinin sonucu olarak bu durumların yaşandığı ifade edildi. Avrupa ülkelerinin ortak plan hazırlaması gerektiğinin altını çizen Kluge, “Mevcut kriz, halk sağlığını ve insanlığın varlığını tehdit etmektedir.” ifadesini kullandı.

Sıcak Havalar Eşi Görülmemiş Düzeyde

Kluge, Avrupa genelinde çok sayıda can kaybına sebep olan sıcak hava dalgalarının “eşi benzeri görülmemiş, korkutucu ve kıyametle alakalı” olduğunu belirterek, “Hükümetler boş retorikleri bırakarak Paris Anlaşmasındaki iklim değişikliğiyle mücadele programını uygulamak üzere siyasi irade göstermelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kluge DSÖ’nün sıcak havalarda halk sağlığını korumak için yaptığı önerilere dikkati çekerek; “Vücudunuzu soğuk tutun ve su için. Bol ve ince kıyafetler kullanın. Soğuk dış alın. Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun.” tavsiyesinde bulundu.

Uzmanlar, sıcak havalara maruz kalan herkesin gün içinde en az 2-3 saati ılıman ortamda geçirmesini tavsiye ediyor. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) son 2 haftada İspanya ve Portekiz’de, sıcak hava dalgalarına bağlı en az 1700 can kaybı olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat