featured
DSÖ, Kovidi Küresel Acil Durum Olarak Nitelendirmeye Devam Edecek

DSÖ Kovidi Küresel Acil Durum Olarak Nitelendirmeye Devam Edecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaptığı duyuru ile Kovid-19 salgınının “küresel acil durum” şeklinde nitelendirilmeye devam edileceğini söyledi. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, 8 Temmuz’da DSÖ Acil Durum Komitesinin, Kovid-19’u görüşmek üzere toplandığı iletildi. Toplantıda Kovid-19’un Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilmesi yönünde karar alındığı açıklandı.

Kovid Kaynaklı Ölümler Artıyor

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son bir haftada küresel kovid kaynaklı can kayıplarına değinerek “Kovid-19 ölümlerinde artan eğilimin, sağlık sistemleri ve sağlık çalışanlarına yarattığı zorluklardan endişeleniyorum.” dedi.

Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5’in dünya genelinde vaka sayılarında artışı tetiklemeyi sürdürdüğünü söyledi; “Virüsün takibindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı mücadelenin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına engel oluyor.” şeklinde konuştu.

Vakalar 4 Haftadır Artıyor

Ghebreyesus, dünya çapında Kovid-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olduğunun altını çizdi. DSÖ üyesi ülkelere Kovid-19 ile mücadele araçlarından test, genom sıralaması ve aşıyı kullanmayı sürdürme çağrısında bulunuldu.

Sağlık gündemi için takipte kalın.

DSÖ Kovidi Küresel Acil Durum Olarak Nitelendirmeye Devam Edecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir