Gündem

DSÖ, 2023’te Kovid-19’un Dünyayı Etkileyen Acil Durum Olmaktan Çıkmasını Umuyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, Akredite Basın Mensupları Birliği (ACANU) muhabirleriyle bir araya geldi. Ghebreyesus, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19’un ilerleyen yıllardaki durumuna dair soruları yanıtladı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, geçtiğimiz yıl Kovid-19’un gelişmiş varyantı Omicron’un yaygınlaşmasıyla birlikte haftada 50 bin civarında can kaybı yaşandığını belirterek, “Son bir hafta yaklaşık 10 bin kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi. Bu yine büyük bir rakam fakat en azından bu noktaya kadar gelebildik.” ifadelerini kullandı.

DSÖ’ye üye olan ülkelerin Kovid-19’a karşı savaşırken henüz meydana getirecek çok şeyi olduğunu kaydeden Ghebreyesus, “Seneye Kovid-19’un artık küresel acil durum olmadığını söyleyebilecek duruma gelmeyi umuyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, virüsün kesinlikle tamamen yok olmayacağını ifade ederek, “Önemli olan, virüsü nasıl kontrol edeceğimizdir. Tüm ülkeler, dünyanın birçok ülkesinde dolaşımını sürdüren grip ve solunum sinsityal virüsünde olduğu gibi Kovid-19 ile de nasıl mücadele edeceğini öğrenmeli.” şeklinde konuştu.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında en çok etkiye sahip araçlardan aşı, bugün henüz gelir seviyesi düşük olan ülkelerde yetersiz kaldığını belirten Ghebreyesus, “Düşük gelirli ülkelerde 5 kişiden 1’i aşılanabildi. Kovid-19’un teşhis ve tedavi araçlarına erişim, kabul edilemeyecek şekilde pahalı ve adil değil.” şeklinde kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu