Gündem

İstismarla Suçlanan Doktora Tahliye, Genç Kıza Soruşturma!

Muğla Menteşe’de yaşamını sürdüren E.Ç., 4 Ağustos’ta Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde görevli doktor Ufuk S.’nin kendisini muayene ettiği esnada cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi oldu.

Muğla’da, muayene ettiği 17 yaşındaki E.Ç. adlı genç kıza cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 30 yaşındaki doktor Ufuk S., savcılıktaki ifadesinde, “Hastanın çamaşırını ya da giysisini çıkarmasını istemedim, kendim de çıkarmadım” diyerek suçlamaları reddetti. Doktor Ufuk S.’nin avukatları, Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne tutukluluk haline itirazda bulundu. Aynı hastanede görevli Dr. Fatma Ç., savcılığa verdiği ifadede; E.Ç.’nin, Ufuk S.’yi kendisine ayarlaması için teklifte bulunduğunu ve olayın iftira olduğunu belirtti. Mahkeme tarafından mevcut delil durumunun lehine değişmesi nedeniyle doktor Ufuk S.’nin tahliyesine, E.Ç., hakkında iftira suçundan kamu davasının açılmasına karar verildiği bilgisi paylaşıldı.

E.S., ifadesinde, “Halsizlik ve nefes darlığı şikayetiyle Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Bölümü’ne gittim. Muayene odasında doktor, eldivensiz şekilde göğsüme dokundu. İç çamaşırımı çıkarmamı istedi. Tepkisiz kalıp, çıkarmayınca kendisi çıkardı. Rahatsız edici şekilde sorular sordu. ‘Muayene edeceğim’ diyerek cinsel bölgeme eldivensiz şekilde dokundu.” dedi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla polis ekipleri tarafından gözaltına alınıp, ‘cinsel istismar’ suçundan tutuklanan Dr. Ufuk S.’nin savcılıktaki ifadesi de ortaya çıktı.

Dr. Ufuk S., ifadesinde 6 yıldır devlet kadrosunda hekim olarak görev yaptığından söz edip kendi şöyle savundu; “Yaklaşık 1 yıldır da uzman çocuk doktoru olarak görev yapıyorum. Görev yaptığım hastanede çalışma saatleri değişkenlik gösteriyor. Bazen poliklinik bazen de nöbetçi hekim olarak görev yapıyorum. Hakkımda suç duyurusunda bulunan E.Ç.’yi tanımam ve bilmem. İfadesinde belirtmiş olduğu 4 Temmuz’da çocuk polikliniğinde hizmet vermekteydim. Olay gününü kısmen hatırlıyorum. Çocuğu görsem şu anda hatırlamam. Olay günü odaya tek başına girdi. Yakını olup, olmadığını sordum. Dışarı da yakınının olduğunu söyledi. Ancak yakınını çağırmak istemedi. Kendisine şikayetini sorduğumda solunum sıkıntısı olduğunu, nefes almakta zorlandığını ifade etti. Rutin yaptığım şekilde muayene kısmına geçmesini söyledim. Kısa süre sonra hastanın yanına geçtim. Solunum sıkıntısı olduğu için kalbini dinlemek istedim. Bundan dolayı steteskop ile giysisini açmadan kalbini dinleyip, boğazına baktım. Batın muayenesini yapmak için uzanmasını istedim. Hastanın çamaşırını ya da giysisini çıkarmasını istemedim, kendim de çıkarmadım” 

“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM”

Hastayı rutin olarak muayene ettiğini söyleyen Dr. Ufuk S. “Steteskop ve elle hastanın bağırsak seslerini ve karnını kontrol ettim. Kesinlikle kasık bölgesine müdahalede bulunmadım. Elimde eldiven bulunmuyordu. Çocuklar genelde eldivenden ve önlükten korkuyor. Bunun önüne geçmek için önlük ve eldiven kullanmıyorum. Kendisine herhangi bir cinsel birlikteliği olup olmadığını sordum. Nedeni de eğer böyle bir durum varsa; teşhisin ve tedavinin bu yönde olacağını düşünmemdi. Hastaya başka bir soru yöneltmedim. Kendisine anksiyete bozukluğu, zatürre, kansızlık ya da vitamin eksikliği olabileceğini söyledim. Kan tahlili ve akciğer filmi çektirmesini istedim. İşlemlerin tamamı çok kısa sürdü. Muayene sonlandı ve hasta dışarıya çıktı. Suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

Doktor Ufuk S.’nin avukatları, Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne tutukluluk haline itirazda bulundu. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Fatma Ç., savcılığa verdiği ifadede; E.Ç.’nin, Ufuk S.’yi kendisine ayarlaması için teklifte bulunduğunu belirterek, genç kıza tepki gösterdiğini ve olayın iftira olduğunu söyledi.

“DOKTORA TAHLİYE, GENÇ KIZA İFTİRA SUÇUNDAN KAMU DAVASI”

Hakimlik tarafından mevcut delil durumunun lehine değişmesi sebebiyle doktor Ufuk S.’nin tahliyesine karar verildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından E.Ç., hakkında iftira suçundan kamu davasının açılacağı bildirildi. (Kaynak: DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu