Sağlık Makaleleri

Diyabet ve hipertansiyon kronik böbrek yetmezliğine neden oluyor.

Böbrek yetmezliği akut ve kronik olarak gözlemleniyor. Akut böbrek yetmezliği haftalar ya da günler gibi kısa süreli aniden gelişen bozukluklardır. 3 aydan daha uzun süreli böbrek çalışma bozuklukları ise kronik olarak kabul ediliyor. Akut böbrek yetmezliği çoğunlukla düzenlenebilirken, kronik yetmezlik ilerleyici ve kalıcı olabiliyor. Dr. Rana Ömürova, “Tuz tüketimi arttıkça hipertansiyon riski de artıyor. Sonuç olarak aşırı tuz tüketimi böbreklere de zarar veriyor. Tuz kısıtlaması, düzenli egzersiz ve kilo verme gibi yaşam tarzı değişiklikleri kronik böbrek yetmezliğini önlemede etkilidir” dedi.

Hipertansiyon ve Diyabet Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği nefrit denen böbrek iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları, taş hastalıkları, genetik hastalıklar ve yine böbreğin kistik hastalıkları nedeniyle meydana gelebiliyor. Kronik böbrek yetmezliklerinin yüzde 60’ı ise hipertansiyon ve diyabetten kaynaklanıyor. Bu hastalıklar ise aşırı tuz kullanımı ile yakından ilgili.  olarak sıraladı.

Tuz Tüketimi

Aşırı tuz tüketimi tansiyonu yükseltmektedir. Bu da damarlardaki basıncı arttırarak böbreklere zarar vermektedir. Dr. Rana Ömürova “Yemek pişirirken kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine, çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz, limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Satın almadan önce hazır besinlerin üzerindeki etiketi mutlaka okuyun. Daha az tuz içerenleri tercih edin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka yıkayın ya da suda bekletin. Daha fazla taze sebze ve meyve tüketin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat