Gündem

DİSK Asgari Ücret İçin Harekete Geçti! Yılda En Az 4 Zam Şart

Hükümet, yüksek enflasyonun bu yıl satın alma gücünü düşürmesi nedeniyle Temmuz ayı için asgari ücreti geçici olarak artırma önerisinde bulundu. Politikacıların asgari ücretin yükseltilmesine ilişkin açıklama yapması ve çalışmaların şimdiden başladığını söylemesi üzerine işçileri temsil eden sendikalar önerilerini dile getirmeye başladı.

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu de yıl bitmeden artan enflasyon nedeniyle gündemde olan asgari ücrete yılda dört kat zam yapılması çağrısında bulundu. Asgari ücret tespit komitesi kurulması çağrısında bulunan DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yılda dört kez artırılması gerektiğini söyledi.

 

Zamlar Artırılsın!

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu’nun (İŞKUR) Beyoğlu’ndaki il durumu önünde toplanan bir grup DİSK’li adına Çerkezoğlu, fiyat artışlarının durdurulması ve ücretlerin artırılması isteklerini dile getirdi. Enflasyon nedeniyle ücretlerin düşmesi nedeniyle asgari ücret belirleme kurulunu toplantıya çağırdıklarını anlatan Çerkezoğlu, asgari ücretin yılda dört kez artırılması gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu, taşeron işçiliğin de kaldırılması gerektiğini ve işçilerin kadrolu işçi olması gerektiğini söyledi.

 

Asgari Ücrete DİSK Baskısı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu  Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu, Ankara’daki DİSK Genel-İş merkezinde bir araya gelerek 2022 asgari ücret için görüş, öneri ve taleplerini anlattı. Çerkezoğlu, “Yoksulluk sınırı, artan gıda fiyatları ve ekonomik büyüme dikkate alınırsa 2022’ye kadar asgari ücret 5 bin-200 lira olmalı” dedi. Çerkezoğlu ve DİSK yönetim kurulu üyeleri basın açıklaması yapmak üzere kürsüye çıkarken, DİSK üyeleri “Dayanılmaz sendika, inatçı DİSK” ve “Zafer asi işçilerin olacak” gibi sloganlar attı. Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle asgari ücretin eridiğini açıklarken, asgari ücrete uygulanan vergi ve kesintilere de dikkat çekti.

 

Çerkezoğlu, “Bütün ücretler bin liraya yükseltilmelidir. Yani asgari ücret ve asgari ücrete eşit olan tüm ücretler için vergi ve primler 1000 lira düşürülmeli ve bu destek İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır. Asgari ücret, ulusal asgari ücret değil, ortalama ücret haline gelmiştir ve asgari ücret belirlenirken bu gerçek dikkate alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu