Gündem

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinden Yetişkin Engellilere Diş Tedavi Hizmeti

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi, çocuk hastaların yanı sıra engelli yetişkin bireyler için de kanal tedaviden dolguya uzanan tüm diş tedavi hizmetlerini sunmaya başladı.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Eray Kolsuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli çocuklar için uzun süredir diş tedavi hizmeti verdiklerini hatırlattı.

Başhekim Prof. Dr. Kolsuz, fakültenin kısa zaman önce yeni binasına taşınmasıyla hizmetleri genişlettiklerini vurgulayarak şu açıklamada bulundu:  “Yeni binamızla birlikte engelli erişkin hastalara ve belirli kilonun üzerindeki çocuk hastalara da bu hizmeti vermeye başladık. Bu çerçevede hastanemizde engelli erişkin hastalarımız için yeni alanlar oluşturduk.”

Prof. Dr. Kolsuz, daha önce hastanede engelli yetişkin hastaların diş çekimlerinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Engelli erişkin hastalarımızın artık sadece diş çekimleri değil, diğer diş tedavilerini de gerçekleştireceğiz. Örneğin, kanal tedavisi, dolgu, gerektiğinde ağız içinde diş kesimlerini yaparak protez uygulamalarını da yapacağız.” bilgisini verdi.

“İlk aşamada cuma günleri hizmet sunmaya başladık”

Başhekim Prof. Dr. Kolsuz, bu uygulama sayesinde yetişkin engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak engelli erişkin bireylerimizin diş tedavi hizmetini, imkanlarımız doğrultusunda, ilk aşamada cuma günleri vermeye başladık. Bu uygulama yaklaşık 1 aydır devam ediyor. Umarım olanaklarımız daha da artar ve bu doğrultuda söz konusu hizmetlerimizi daha fazla hastaya sunabiliriz.”

“Bilinçli sedasyon yöntemini uygulamaya çalışıyoruz”

Engelli çocuk hastalarda “bilinçli sedasyon” olarak adlandırılan bir tedavi yönteminin kullanıldığını da anlatan Prof. Dr. Kolsuz, bu işlemin hastanın yarı uyur durumda bulunması ve “ağzını aç” gibi verilen basit komutlara yanıt verebilmesi imkanını sağladığını aktardı.

Prof. Dr. Kolsuz, “Diş tedavisinde genellikle ağız içerisinde su kullanarak işlem yaptığımız için ‘bilinçli sedasyon’ yöntemini uygulamaya çalışıyoruz. Fakat bilinçli sedasyonun yeterli olmadığı durumlarda genel anestezi altında da tedavilerimizi uyguluyoruz.” dedi.

“Engelli bireylerin diş tedavileri birçok dalı ilgilendiriyor”

Engelli çocukların diş tedavi uygulamalarının pedadonti ve anestezi uzmanlarının içerisinde bulunduğu bir ekiple gerçekleştirildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Kolsuz, şu açıklamaları kaydetti:

“Erişkin engelli hastalarımızda ise yaptığımız diş tedavileri pedadontoloji, protez, endodonti, restoratif tedavi gibi birçok ana bilim dalını da ilgilendiriyor. Tedavi öncesinde hastamızla ilgili bir teşhis planı oluşturuluyor ve bununla ilgili her ana bilim dalından bir hocamız ve asistanımız işlem sırasında hastanın yanında bulunuyor.”

Prof. Dr. Eray Kolsuz, engelli yetişkin hastaların diş tedavilerinin kamu hastaneleri içerisinde sayılı merkezde yapıldığına değinerek, “Biz de engelli erişkin bireylere diş tedavi hizmetini veren merkezlerden biri olmayı hedefliyoruz. İlerleyen süreçte olanaklarımızı daha da artırıp diş tedavisinde stres altına giren, korkan tüm bireylere de bu hizmeti sunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat