Sağlık Makaleleri

“Diş Gıcırdatmak Yüzü Yaşlandırıyor mu?

Diş Hekimi Güzin Kırsaçoğlu diş gıcırdatmanın stres ile ilişkili olduğunu ve yüzü daha hızlı yaşlandırdığını ifade etti.

Stresli yaşam tarzı, dişlerimizi sıkıp gıcırdatmamıza yol açarak hem fiziksel hem de duygusal olarak yaşlandırdığını belirten Diş Hekimi Kırsaçoğlu, stresin dişlere ve yüze verdiği zararları önlemenin yollarını paylaştı.

“DİŞ GICIRDATMAK, ÇİN BIYIĞI DEDİĞİMİZ GÖRÜNTÜYE YOL AÇIYOR”

Kırsaçoğlu, diş gıcırdatmanın stres dışında dişlerin uyumsuzluğu, yüksek dolgu veya kaplama, kas rahatsızlıkları gibi fiziksel etkenlerin de diş sıkma ve gıcırdatmaya neden olabileceğini ifade ederek, diş gıcırdatmanın hem diş sağlığını hem de zamanla yüz estetiğini bozduğunu vurguladı. Kırsaçoğlu; “Diş gıcırdatmak, dişlerin çiğneyici yüzeyindeki küçük tepecikleri aşındırarak diş boylarının kısalmasına ve böylece yüzün alt kısmının çökmesine neden oluyor. Bu da dudak kenarlarında çizgilenme ve çökme, yani Çin bıyığı dediğimiz görüntüye yol açıyor. Çin bıyığı görüntüsü ise kişinin yaşından daha büyük görünmesine sebep oluyor” diye konuştu.

“DİŞ GICIRDATMA TEDAVİSİ SAYESİNDE YÜZ RAHATLIYOR”

Diş gıcırdatmanın tedavisinde öncelikle temel nedenin bulunması gerektiğini aktaran Kırsaçoğlu, “Eğer diş gıcırdatmanın kökeninde fiziksel bir problem varsa, dişlerin düzenlenmesi veya botoks gibi yöntemlerle kasların gevşetilmesi gerekir. Psikolojik bir problem varsa da gece plağı veya nöralterapi gibi yöntemlerle dişlerin zarar görmesi engellenebilir. Diş gıcırdatmanın tedavisi için kliniğimizde hem fiziksel hem de psikolojik nedenlere yönelik tedaviler sunuyoruz. Botoks, gece plağı, nöralterapi gibi yöntemlerle gıcırdatmayı önleyip dişleri koruyoruz. Bu tedaviler sayesinde kişi hem daha rahat uyuyor hem de daha güzel gülümsüyor” dedi.

“DİŞLERİN ONARILMASI KASLARIN DA DOĞRU ÇALIŞMASINI SAĞLAR”

Dişlerin onarılmasının yüzü gençleştirdiğini paylaşan Diş Hekimi Kırsaçoğlu, diş sağlığı ile gençleşme arasındaki ilişkiyi şöyle ifade etti; “Dişler öyle organlardır ki kullanılan yapıştırma teknikleri ile kolaylıkla onarılırlar. Ancak bunun garantisi yoktur. Dişlerin yıllar içinde kırılması ve aşınması kaçınılmazdır. Bu nedenle, dişlerin düzenli olarak kontrol edilmesi, ağız bakımı rutininin oluşturulması ve koruyucu önlemler alınması gerekir. Dişlerin onarılması, kasların da doğru çalışmasını sağlar. Kaslar doğru çalıştığında cilt de gerginleşir, beslenir, oksijen alır ve gençleşir. Hepsi aslında sistemin kendi kendini iyileştirme gücüdür. Şifa içeriden gelir.” (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu