Gündem

Deprem Gerçeği Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

6 Ocak Pazartesi günü ülkemizde meydana gelen depremlerden geriye yalnızca enkazlar kaldı. Bu enkazlar sadece binaların enkazları değil büyüğünden küçüğüne pek çok bireyin psikolojisinde etkilerin görüleceği yığınlar oldu. Geleceğimiz aydınları olacak çocuklarımızın yaşanan bu acı olaydan psikolojik anlamda zarar görmemesini sağlamak da büyüklerin üzerine düşen görevlerden biri oldu. Yaşadığımız coğrafyanın bir deprem bölgesi olduğunu biliyoruz. İlk aşamada bu gerçeği kabullenip çocuklarımızda kaygı oluşturmadan durumu onlara anlatmamızın önemli olduğu kanısına varmış olmamız gerekiyor.

depremin etkileri

Deprem gerçeği nasıl anlatılmalı?

Herhangi bir belirsizlik durumu çocuklarda korkunun ve kaygıların artmasına neden olur. Kaygı içerisindeki çocuklar da kendilerini güvende hissetmezler. Buna istinaden çocuklarımızın zihinlerinde oluşan “Neden?” sorusuna anlama düzeylerine uygun biçimde cevaplar vermek büyükler açısından önemli bir hal alıyor.

Okul öncesi, birinci ve ikinci sınıf düzeyindeki bir çocuğa bulunduğu yaş itibariyle somut bir dönemin içerisinde oldukları için depremin varlığını somutlaştırarak çocukların anlayabileceği segmentte, son derece yalın ifadelerle ve oyunlarla anlatabiliriz.

Depremi anlayabilecek erişkinlikte bulunan okul çağındaki çocuklar ise depremlerin neden yaşandığını ve nasıl meydana geldiğini çok daha kolay kavrarlar. Dünyada meydana gelen jeolojik, fiziksel ya da biyolojik olayların doğal oluşumlar olduğunu, depremin de bunlardan biri olduğunu ve nasıl meydana geldiğini onlara anlatabilirsiniz.

depremin etkisi

Depremlerin bilimsel olarak nasıl oluştuğunu yaşına uygun ifadeler tercih ederek anlayabileceği sözcüklerle anlattıktan sonra diğer önemli bir hususta evimizin içerisindeki tehlikeli olan ve güvenli olan alanları, ona göstererek anlatmak olmalıdır. Bu durumu desteklemek için depremden nasıl korunacağını anlatan videoları önce siz izleyip sağlıklı bir içerik olduğunu düşündüğünüzü birlikte izleyerek evinizde küçük tatbikatlar yapabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat