Sağlık Makaleleri

Deprem bölgesinde uyuz hastalığı giderek artıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden Hatay’da yeteri kadar hijyen koşulları olmadığı için uyuz vakaları artış göstermeye başladı. Bölgede gönüllü olarak çalışan Kulak Burun Boğaz doktoru “Günde artık 30 hasta uyuz rahatsızlığı için geliyor” dedi.

 

Uyuz hastalığında, aynı ortamda yaşayan kişilerden birinde uyuz olması durumunda o ortamdaki herkes(şikâyetçi olmasa bile) hasta ile aynı zamanda tedavi olmalıdır.

Uyuz Belirtileri

• Geceleri şiddetlenen kaşıntı

• Deride kabarcıklar ve düzensiz çizgi şeklinde tünel izleri

• Ayak çevresi ve tabanlarında kaşıntı

* Bu belirtiler sizde varsa sağlık ekibine başvurun veya Lütfen sağlık kuruluşlarına başvurun Doktorunuz tarafından reçete edilen ilacı, size belirtilen dozda ve saatte düzenli olarak uygulayınız.

** Aynı bölgede yaşayan bir kişide uyuz varsa, bölgedeki herkes (belirti olmasa bile) hasta ile aynı anda tedavi edilmelidir.

Uyuz, Sarcoptes scabiei akarının istilasının neden olduğu deri iltihabıdır. Oldukça bulaşıcıdır ve kişiden kişiye yakın temas yoluyla bulaşır. Uyuz şiddetli kaşıntıya ve alerji benzeri reaksiyonlara neden olabilir ve cilt rahatsızlığına ve ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Uyuz, uygun teşhis ve tedavi ile kolayca tedavi edilebilir, ancak uyuz filizlendiğinde, semptomları ortaya çıkmadan önce tanımak önemlidir.

Uyuz, Sarcoptes scabiei akarının neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Sonuç, yoğun kaşıntı ve cilt tahrişinin yanı sıra ciltte kırmızı şişlikler, kabarcıklar ve çukurlardır. Uyuz hayatı tehdit etmese de şiddetli kaşıntı haftalarca veya aylarca sürebildiğinden yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Erken teşhis ve tedavi, enfeksiyonun yayılmasını önlemenin anahtarıdır.

Uyuz, Sarcoptes scaviei olarak bilinen bir akarın neden olduğu bir deri hastalığıdır. Oldukça bulaşıcıdır ve cilt-cilt teması ve kenelerin dokunduğu nesnelerle temas yoluyla kolayca yayılabilir. Uyuz belirtileri arasında yoğun kaşıntı, kızarıklık ve ciltte çukurlaşma bulunur. Uyuz tedavisi, akarları ve yumurtalarını öldüren reçeteli topikal ilaçların kullanımını içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat