Gündem

Defne Devlet Hastanesi, İki Ayda 39 Bin Poliklinik Hizmeti Sağladı

‘Asrın Felaketi’ Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde en ağır hasarı alan illerden biri olan Hatay’da yapımı iki ayda tamamlanıp hizmete başlayan Defne Devlet Hastanesi’nde 39 bin poliklinik ve 19 bin acil servis hizmeti sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Mart’ta temeli atılan ve 21 Mayıs’ta açılışı yapılan 300 yataklı hastane, bölge halkına hizmet veriyor. Depreme dayanıklı inşa edilen hastane, 11 ameliyathane, 36 poliklinik, 51 yoğun bakım yatağı, 41 acil müşahede yatağı ve 9 diyaliz yatağıyla hizmet veriyor. Hastanede 256’sı hekim 1044 sağlık çalışanı görev yapıyor.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, AA muhabirine, depremlerin açtığı yaraların sarılması için devletin tüm imkanlarını kullandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde kurumların, milletle el ele vererek afet bölgesinin yardımına koştuğunu söyleyen Vali Masatlı, “Arama, kurtarma ve diğer acil çalışmaların tamamlanmasının ardından devletimiz, afetten zarar gören şehir ve köylerimizin tekrar ayağa kaldırılması için yoğun bir çalışma başlatmıştır.” ifadelerini kullandı.

Vali Mustafa Masatlı, afetin sağlık tesislerini de etkilediği kentte yapımı iki ayda tamamlanan Defne Devlet Hastanesinin açılışından 1 gün sonra hasta kabulüne başladığını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti; “Her türlü teknolojik cihaz ve ekipmana sahip hastanemiz, 51 yoğun bakım yatağı ve 36 polikliniğiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok pratisyen ve uzman hekimin görev yaptığı hastanemiz, hizmete açıldığı mayıstan itibaren yaklaşık 39 bin poliklinik, 19 bin acil servis hizmeti olmak üzere toplamda 58 bin sağlık hizmeti vermiştir.”

Muayene olmak için hastaneye başvuran hasta Nevzat Mersin, açılış sonrasında 3 defa hastaneye başvurduğunu belirtti. Sunulan tedavilerden memnun olduğunu ifade eden Mersin, “Hastanenin bu kadar sürede hizmete girmesi takdir edilecek bir durum. Allah devletimize zeval vermesin.” diye konuştu.  (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu