Gündem

Bu Ülkede Dang Humması Vakalarında Ölüm Oranı En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Bangladeş’te Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (DGHS), ülkede dang humması vakalarındaki ölüm oranının son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Uzmanlar, ülkede son dönemde artan dang humması vakaları ve hastalık kaynaklı ölümler sebebiyle, ulusal halk sağlığı acil durumu çağrısında bulundu. DGHS, hastalık sebebiyle dün 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken bu, şimdiye kadarki hastalığa bağlı en yüksek günlük ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti. Bagladeş’te bu yılın toplam can kaybı sayısı 127’ye ulaşırken, DGHS ülkede dang humması hastalığının yol açtığı ölüm oranının son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

“Toplam hasta sayısı 24 bine ulaştı”

DGHS’nin verilerine göre, son 24 saatte tespit edilen 1500 yeni vakayla ülkede toplam hasta sayısı 24 bine ulaştı. Söz konusu hastalık sebebiyle kadınlarda ölüm oranının erkeklere oranla daha yüksek olduğu fakat erkeklerin hastalıktan daha çok etkilendiği ifade edildi. Gençlerde hastalığa yakalanma ve ölüm oranının yüksek olduğu, şimdiye kadar 24 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi. Sağlık Bakanlığından elde edilen verilere göre, temmuz ayının 18 gününde 80 kişi dang humması sebebiyle yaşamını yitirdi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 9 olarak kayda geçmişti. Bangladeş Tabipler Birliği (BMA), durumun “kontrolden çıktığını” ifade ederek hükümeti daha fazla önlem almaya çağırdı. Ülkede 2022’de dang hummasından ölenlerin sayısı 281’le rekor seviyeye ulaşmıştı. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu