Sağlık Makaleleri

Çocukluk Çağı Yağ ve Tuz Tüketimi

Beslenme çantası hazırlıklarken, çantada yer alacak ürünler protein açısından zengin olmalıdır. Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünde görevli diyetisyen Emrah Elmas “Okul dönemi özellikle 6-12 yaş arası dönem hızlı büyüme ve gelişmenin olduğu bir dönem. Bu dönemde çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişmeleri için çok önemli. Bu dönemde çocuklarımızın en çok dikkat etmesi gereken şey okula kahvaltı ile gitmek.

Çocuklarımız ortalama 8-9 uykudan sonra güne aç bir şekilde uyanıyorlar. Çocuklarımız kahvaltı yapmadan okula gittikleri zaman kan şekeri düşüklüğü, bitkinlik, halsizlik, yorgunluk gibi durumlar olabilir. Bunun olmaması için mutlaka çocuklarımızın kahvaltı yapması gerekiyor” dedi.

Yağ ve Tuz Tüketimi

Okul çağında kahvaltı hayati öneme sahiptir. Elmas, “Kahvaltıda protein açısından zengin olan yumurta mutlaka olmalı, daha sonra yanında zeytin, peynir, pekmez, bal gibi gıdalar ve mevsiminde olan sebzeler, mutlaka tam buğday ekmeği de tüketilmelidir. Çocuklarımızı okula gönderirken mutlaka beslenme çantası ve su ile göndermeliyiz.

Beslenme çantasında neler olabilir peynirli sandviç, ev yapımı poğaça, ev yapımı kek, kurabiye, bunun yanında mevsiminde olan meyveler, sebzeler, kuru meyveler, kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi meyveler olabilir. Ceviz, fındık, badem gibi enerji sağlayan kuru yemişler olabilir. Sıvı olarak da su, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları gibi sıvılar olabilir. Çocuklarımız uzun süre okulda kaldıkları için mutlaka beslenme çantası ile göndermemiz gerekiyor.

Çocuklarımızı yağ ve tuz içeriği yüksek gıdalardan uzak tutmamız gerekiyor. Son dönemde obezite okul çağlarında arttı. Bunun önüne geçmek için kola, cips, çikolatadan çocuklarımızı bir şekilde uzak tutmamız gerekiyor. Bunun yerine beslenme çantasında sağlıklı gıdalar ile çocuklarımızın büyüme ve gelişmesine teşvik edebiliriz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu