Sağlık Makaleleri

Çocuklarda Dirsek Kırıkları

Dirsek kırıkları çocukluk döneminde fiziksel hareketliliğin fazla olması nedeniyle daha sık meydana geliyor. Dirsek kırıklıkları doğru tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Hatalı veya geç tedaviler, ileri yaşlarda sağlık sorunlarına ve kalıcı bozukluklara sebep olabilir. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, “Eğer önemsenmezse ve tedavi edilmezse yetişkinlik döneminde dirsek ve ön kolda eğrilikler meydana gelebiliyor” dedi.

Dirsek kırıkları

Dirsek kırıklarının çocukluk çağında teşhis ve tedavisi büyük önem taşıyor. Doç. Dr. Recep Kurnaz, “Çocuk dirsek kırıkları çocukluk döneminin en sık görülen kırıklıklarındandır. Görülme sıklığı yaz döneminde artar. Çocuklar açık havada, oyun alanlarına daha çok zaman geçirir; parklara gider, ağaçlara çıkar, bisiklet sürerler. Bundan dolayı düşmelerde özellikle bisiklet sürerken ya da paten veya kaykayla gezerken düşme sonucu oluşan dirsek kırıkları karşımıza geliyor” dedi.

Kırık Tedavisi

Kırığa göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kurnaz, “Bazı kırıklar alçı, bazıları atel desteği ile iyileşebiliyor. Düşme kırığa yol açmasa da bazen yumuşak doku ya da bağ yaralanmalarına neden olabiliyor. Bu durumda elastik bandajla ya da soğuk uygulama, ilaç uygulamasıyla tedavi edebiliyoruz. Tedavi süreci çocuklarda yaklaşık 1-1,5 ayı buluyor. Bu süre sonunda herhangi bir damar sinir yaralanması yoksa çocuklar eski hallerine dönüyorlar” diye konuştu.

Ameliyat Durumu

Kırık vakalarının yüzde 30 ila 40’ında ameliyat gerekebiliyor.  Doç. Dr. Kurnaz “Her kırık ameliyat gerektirmiyor. Ama ameliyatları da daha sık kapalı yöntemle yapılıyor. Genel olarak ameliyatın kapalı cerrahi, açık cerrahi gibi yöntemleri var. Çok deplase olmuş, ayrılmış kırıklarda bazen açık cerrahi tedaviyi tercih edebiliyoruz ama genelde çocuk dirsek kırıklarının yüzde 90’ında kapalı cerrahi yöntemlerle iyileşme gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Eğrilik Tehlikesi

Çocuklarda kırık tedavi süreci yaklaşık bir buçuk ay sürüyor. Doç. Dr. Kurnaz, “Eğer doğru şekilde tedavi edilmezse, yani önemsenmeyen dirsek kırıkları olursa, o zaman çocukların büyüme plakları etkileniyor. Erişkin dönemde dirsekte, ve ön kolda eğrilikler meydana gelebiliyor. Hareket kısıtlılıkları karşımıza çıkabiliyor. Artroz dediğimiz kireçleme ile ileride karşımıza çıkabiliyor. Çocukların spor yaparken dirsek kırıklarından korunmaları gerekiyor. Önlem almak çok basit. Bunun için el bileğini, dirseğini, dizini koruyacak aparatlar var, onları kullanmaları önemli. Bu sayede kırık ve yaralanma riskini düşürebiliriz” tavsiyesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat